Ideonföretaget Chemel, tillverkare av biosensorn SIRE, måste genomföra ännu en emission i år, om inte försäljningen överträffar bolagets egna förväntningar. Den nyligen avslutade emissionen till gamla och nya ägare gav nämligen bara 1,8 miljoner kronor och pengarna räcker nu en bit in på 2005. Bolaget hade sökt fem miljoner i nytt kapital.
Största ägaren European Institute of Science, Euris, har inte kapital nog att säkra Chemels framtida drift och valde att inte teckna sig alls i emissionen. Därmed minskade ägandet till omkring 35 procent. Enligt Euris VD Dario Kriz är planen att avyttra Chemel och bolaget har börjat presenteras för potentiella köpare.
SIRE-sensorn är till för laboratoriebruk och identifierar med hjälp av enzymer ämnen som glukos, mjölksyra och etanol i lösningar.