söndag 4 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Engelsman ny VD för MIP Technologies i Lund

Ideonföretaget MIP Technologies i Lund har ny VD. Det är engelsmannen Tony Rees, vetenskapsman och delägare i bolaget, som tagit över efter Christine Widstrand.

Rees uppgift blir att leda den internationella lanseringen av företagets konstgjorda receptorer, ett extraktionsmaterial som underlättar analysen vid klinisk prövning av läkemedel. Ett annat användningsområde för produkten är vid analys av dopingprov.

Han kommer närmast från det franska bioteknikföretaget Synt:em där han utvecklat den vetenskapliga och affärsmässiga strategin. Tidigare har Tony Rees bland annat varit universitetslärare i Oxford samt ordförande vid institutionen för biokemi och senare också chef för School of Biology & Biochemistry vid universitetet i Bath. Vidare är han en av grundarna av det engelska mjukvaruföretaget Oxford Molecular, tidigare noterat på Londonbörsen.

Christine Widstrand har lämnat VD-stolen sedan hon för en tid sedan blev mamma. Hon är en av grundarna och delägare i bolaget och sitter i dess styrelse.

— Jag kommer sedan att arbeta för MIP på annat sätt, vilket har vi ännu inte bestämt, säger hon.

Sedan årsskiftet har ägarna gått in med nya pengar i företaget, men de vill inte berätta hur mycket. Största ägare med tillsammans mer än 50 procent är riskkapitalbolagen Malmöhus Invest i Malmö och TeknoSeed i Lund.

Ideonföretaget MIP Technologies i Lund har ny VD. Det är engelsmannen Tony Rees, vetenskapsman och delägare i bolaget, som tagit […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Filippa K blir del av Mellby Gård

    Herrkonfektionskedjan Oscar Jacobson, som helägs av Malmöbaserade Mellby Gård, köper damkonfektionsbolaget Filippa K. – Det var dags för ett nytt steg, säger Mellby Gårds vice vd Sven Knutsson.

  • Konkurrens pressar Sparbanken Skåne

    Sparbanken Skåne dras med prispress på utlåningsaffären. Skånes största börsbolag Alfa Laval ser en svagare orderingång. Handelskrig och en skakig omvärld återspeglas i de skånska börsbolagens rapporter för årets första kvartal.