torsdag 26 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nystartat Symbionföretag expanderar i Norden

Forskningsföretaget BioMonitor, grundat i november förra året, ska börja marknadsföra sin metod för antikropps-screening i Sverige. Inom ett par veckor går man över Sundet.

Under det närmaste halvåret räknar VD Arsalan Kharazmi även med att sprida information om företagets metod till sjukhus i Norge och Finland.

Det handlar om ett blodtest som visar om patienten utvecklat antikroppar mot sin behandling. I den nuvarande formen används det på personer med multipel skleros, som behandlas med substansen interferon beta. Behandlingen är mycket dyr, omkring 100.000 kronor om året, och får ingen effekt hos de patienter som utvecklar antikroppar. Sedan knappt två år tillbaka testas alla MS-patienter i Danmark som får interferon-behandling, omkring 2.000 personer, två gånger om året. Tidigare genomfördes testerna på Rigshospitalet där screeningprocessen utvecklats, men sedan i höstas är det BioMonitor som gör alla testerna.

Arsalan Kharazmi hoppas få patientföreningar för MS-drabbade i grannländerna att förespråka metoden, något som redan sker i Danmark.

BioMonitor har kontor med fem anställda i forskningsparken Symbion i Köpenhamn. Bolaget bär sina egna kostnader, men ledningen tar ännu inte ut någon lön. Nästa år hoppas Arsalan Kharazmi att företaget ska gå med vinst. Majoritetsägare är immunologen och professorn Klaus Bendtzen vid Rigshospitalet, som varit med och utvecklat testet. I övrigt ägs andelarna av Arsalan Kharazmi och bioteknikföretaget LICA Pharmaceuticals, även det grundat av Kharazmi. LICA har bidragit med utrustning och startkapital.

Forskningsföretaget BioMonitor, grundat i november förra året, ska börja marknadsföra sin metod för antikropps-screening i Sverige. Inom ett par veckor […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.