Den norske ambassadören i Köpenhamn, Dagfinn Stenseth, har bjudit in den danska sjukvårdssektorn och representanter för IT-branschen till ett seminarium med anledning av den danska strukturkommissionens förslag till ny sjukvårdsorganisation.
Norge genomförde en större sjukhusreform för några år sedan. Sjukhusverksamheten fördes då över från de 18 fylkena (motsvarande danska amter) till fem nybildade sjukhusregioner. Omorganisationen ledde till stora ändringar i IT-system och användning av IT-baserade administrationsverktyg.
Strukturkommissionens förslag har redan lett till en rad försök att beräkna den ekonomiska potentialen för den pressade danska IT-branschen.
Vid mötet, som hålls i Gentofte den 1 mars, talar bland annat en av medlemmarna i styrgruppen för Norges nationella sjukhusnät, Asbjørn Hofsli, om det norska reformarbetet. Norges tidigare minister för sjukhusväsendet Werner Christie ger några framtidsperspektiv, baserade på de norska erfarenheterna. Flera norska IT-företag är också inbjudna för att presentera outsourcinglösningar, onlinesystem, digitala journalsystem och lösningar för att använda handdatorer i vården.