Kontraktsforskningsfirman Pipeline Biotech har nyligen GLP-certifierats, vilket redan lett till nya uppdrag. Under december genomfördes den första GLP-studien för ett bioteknikföretag i Cambridge, och ännu en pågår. Den första var ett kort toxikologiskt försök som gick helt enligt planerna, säger vice VD Rasmus Nelund på kontoret i Symbion i Köpenhamn.
— Genom GLP-certifieringen öppnar sig ett nytt affärsområde för oss. Inom ungefär två år räknar vi med att öka omsättningen med omkring 50 procent tack vare detta.
GLP står för Good Laboratory Practice och innebär att företaget inför ett mer avancerat kvalitetsstyrningssystem som kontrolleras av danska Lægemiddelstyrelsen. GLP-försök krävs under utvecklingsfasen av läkemedel, före kliniska tester och inför registreringen av läkemedlet.
Pipeline Biotech har sitt huvudkontor i Trige vid Århus på Jylland. Företaget grundades 1999, har 17 anställda och arbetar främst med pre-toxikologiska och mindre toxikologiska studier bland annat inom områdena inflammation och cancer, till och med klinisk fas I. Under det senaste räkenskapsåret, som avslutades i april 2003, hade företaget en omsättning på 12 miljoner danska kronor och ett underskott på omkring 1 miljon.