Stiftelsen Industrifonden, den svenska motsvarigheten till Vækstfonden, investerade under förra året cirka 55 miljoner svenska kronor i skånska teknikbolag. Det visar en sammanställning som Industrifonden gjort på Rapidus begäran.
Mer än hälften av pengarna, nära 35 miljoner, gick till nya investeringar i bolagen Cartela, Decuma, ProstaLund, Mitra Medical Technology och Medtentia. Dessutom gjordes uppföljningsinvesteringar på drygt 20 miljoner i Industrifondens befintliga skånska portföljbolag Alligator Bioscience, Prestando, Protista International och WeSpot.
De senaste årens kärva klimat på riskkapitalmarknaden har ökat kraven på stödinsatser från offentligt håll, för att säkra flödet av nystartade högteknologiska bolag. På Industrifonden tycker man att det gångna årets investeringar visar att stiftelsen spelar en viktig roll på den skånska riskkapitalmarknaden, särskilt som investeringarna normalt sett görs i samarbete med någon annan investerare. Därmed rör det sig totalt om åtminstone 110 miljoner i nytt kapital som kommit in till skånska utvecklingsbolag.
Förutom egna direktinvesteringar är Industrifonden också med och finansierar satsningar som görs av de regionala riskkapitalbolagen Malmöhus Invest och Lumitec, där Industrifonden är delägare.