Budfirman FedEx med över 200.000 anställda i världen ska lägga över sina blanketter till formulär baserade på Lundaföretaget Anotos teknik för digitalt papper och penna. Det avslöjade FedEx tekniske direktör Rob Carter under den pågående Comdexmässan i Las Vegas, i samband med att Hewlett-Packard presenterade en helt ny lösning för att framställa blanketter med Anotofunktionalitet.
— FedEx är kund till oss sedan tidigare, men hittills har det bara handlat om pilotorder för att se att tekniken fungerar. Nu vill de byta ut sina formulär för att spara tid och pengar, säger Anotos VD Örjan Johansson till Rapidus på telefon från Las Vegas.
Anotos teknik bygger på ett mönster av prickar som registreras av en penna med inbyggd kamera. Med hjälp av prickarnas koordinater återskapas den skrivna texten som en bild. Prickarna har hittills tryckts på papper som block och formulär. Med HP:s lösning blir det möjligt att skriva ut egna Anotoformulär direkt på en vanlig laserskrivare.
— Det innebär att varje formulär kan göras unikt, vilket inte en tryckpress klarar, och blanketterna kan skrivas ut on-demand, säger Örjan Johansson.
När blanketten är ifylld skickas informationen rakt in i företagets affärssystem, i stället för att vänta på inskrivning. Kostnaden för hanteringen sjunker enligt Anoto med åtminstone 60-70 procent samtidigt som tid sparas.
Hewlett-Packards lösning, som även omfattar Anotopennor med HP:s logotyp, kallas HP Forms Automation System och lanseras omgående i både USA och Europa. Anoto tjänar pengar på så väl pennförsäljning, infrastrukturlösningen som varje användning av ett Anotoformulär. Hur stor effekten blir på Anotos omsättning under 2004 vill Örjan Johansson inte kommentera, bara att den är betydande.