torsdag 8 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danska Protego startar chefskurser i IT-säkerhet i Skåne

IT-säkerhetsfirman Protego i Köpenhamn är på väg att ta steget över Öresund med sina utbildningar i IT-säkerhet. I första hand gäller det strategikurser för ledningspersoner i företag och organisationer, kurser som även ger möjlighet att ta en internationell examen (CISSP).

— Vi vet att samma behov finns bland sydsvenska företag, men det är inte många som erbjuder motsvarande utbildningar. Vi har skickat mail till de företag vi redan känner i Sydsverige och under första kvartalet tror jag vi ska kunna rulla igång, säger kommunikationschef Claus Fonnesbech.

Eftersom kursmaterialet är på engelska krävs inga långa förberedelser för att dra igång i Skåne. Däremot söker Protego en svensk samarbetspartner på det juridiska området till den kursdel som rör IT-rätt och andra juridiska frågor kring IT-säkerhet.

Sedan tidigare kör företaget en tekniskt inriktad IT-säkerhetskurs, men den är på danska och kan därför inte exporteras lika enkelt. Blir intresset för chefskursen tillräckligt stort hoppas Claus Fonnesbech på sikt att man kan ge teknikkursen på svenska i Skåne.

Protego bildades förra hösten av en grupp anställda i IT-säkerhetsfirman Vigilante, som gått i konkurs. Bolaget har i dag 25 anställda och säljer tester, konsulttjänster och utbildning inom IT-säkerhet. Sonofon och B&O är ett par av kunderna, som annars främst finns inom den finansiella sektorn och bland e-handelsföretag.

IT-säkerhetsfirman Protego i Köpenhamn är på väg att ta steget över Öresund med sina utbildningar i IT-säkerhet. I första hand […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Neo4J står vid ett vägskäl

    Bloomberg News har kallat noteringen en av årets mest hajpade nyintroduktioner. Men frågan är: kommer miljardbolaget Neo4J från Malmö att gasa mot börsen eller är det dags att dra i handbromsen?

  • Här är vi som minglade

    Onsdagens AW med Emil Eifrem drog en entusiastisk publik som minglade på Elite Plaza i centrala Malmö. Här är bilderna.

  • Unga entreprenörens hobbyprojekt: säljer kungens klocka

    Efter flera snabba tillväxtresor satsar serieentreprenören Simon Lexén nu på ett nytt affärsområde: samlarklockor. Målet är att bygga upp en verksamhet värd 100 miljoner kronor inom ett år.