lördag 4 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

C Technologies missade 140 miljoner på grund av börsoron

Den senaste tidens börsturbulens har kostat lundaföretaget C Technologies upp till 140 miljoner svenska kronor i minskade emissionsintäkter.

Kursen i den publika emissionen har fastställts till 125 kronor per aktie, vilket är i den nedersta delen av det intervall på 120-165 kronor där priset kunde hamna efter anbud från institutionella placerare.

Emissionen övertecknades 2,5 gånger, men eftersom aktien noterats inom emissionsintervallet under teckningstiden har många privatpersoner säkert valt att handla aktien direkt i stället. På vissa Handelsbankskontor har personalen till och med uppmanat till direkta köp av aktien för att kunderna skulle vara säkra på att få tag i aktier.

Som mest hade C Technologies kunnat få in 577,5 miljoner kronor före emissionskostnader. Nu blir summan i stället 437,5 miljoner, det vill säga 140 miljoner mindre. Men företagets grundare och vice VD Christer Fåhraeus är ändå nöjd.

— Det har gått jättebra. Många IT-företag har haft det jätteskakigt den senaste tiden, men vi har ändå lyckats få emissionen hyfsat övertecknad, säger Christer Fåhraeus, som tror att institutionerna ser skillnad på olika typer av IT-företag.

Han betonar också att emissionsintäkten är fullt tillräcklig för att täcka de framtidsplaner som företaget har. Däremot blir bufferten lite mindre än den annars hade kunnat bli.

C Tech-aktien kommer att noteras på Stockholmsbörsens O-lista från 16 juni. I dag handlas aktien på Nya Marknaden.

Den senaste tidens börsturbulens har kostat lundaföretaget C Technologies upp till 140 miljoner svenska kronor i minskade emissionsintäkter. Kursen i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.