tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Köpenhamn väntas locka IT-folk från Sverige

IT-branschen förväntas växa mest i Köpenhamnsområdet och därför kommer fler svenska IT-specialister att pendla till Köpenhamn än tvärtom. Det visar nya undersökningar som offentliggörs i morgon av Öresundsregionens Arbetsmarknadspolitiska råd vid en konferens i Köpenhamn.

Kirsten Thomsen, sekretariatschef för arbetsförmedlingen i Storköpenhamn, menar att särskilt de högutbildade svenska IT-specialisterna kommer att utnyttja möjligheterna som erbjuds i Storköpenhamn. Dels finns där fler jobb till högutbildade inom IT-branschen, dels är högutbildade ofta mer rörliga på arbetsmarknaden.

— Men utvecklingen i IT-branschen går snabbt även i Skåne och vi riskerar att inom loppet av bara ett par år ha ett gemensamt flaskhalsproblem i regionen, säger Kirsten Thomsen.

Både arbetsförmedlingen i Storköpenhamn och i Skåne har varit delaktiga i undersökningen. Den baseras på intervjuer med 18 nyckelpersoner inom IT-branschen. Dessa har fått svara på frågor om sina förväntningar efter Öresundsbrons öppning. Intervjuerna är utförda av konsultfirman Lisberg.

IT-branschen förväntas växa mest i Köpenhamnsområdet och därför kommer fler svenska IT-specialister att pendla till Köpenhamn än tvärtom. Det visar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.