lördag 19 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… och satsar på Köpenhamnskonferens

|  ,
|  

I början av november anordnar Malmöbaserade IT-konsultbolaget Jayway sin första utvecklarkonferens i Köpenhamn. På sikt kan det bli aktuellt att även flytta över jättekonferensen Øredev från Malmö, uppger Jayways Danmarkschef Philip Kroon.

Endagskonferensen At The Frontend ska locka gräddan inom java- och webbutveckling till centrala Köpenhamn. Arrangemanget sker genom tioårsjubilerande Øredev, som vuxit till 1300-1400 deltagare om året, inräknat ett antal hundra danskar.

— Genom att dra med Köpenhamn med denna konferens utvecklar vi en tydligare Öresundsprofil och öppnar ögonen för kompetensutveckling tvärs över sundet. At The Frontend kommer även nästa år arrangeras i Köpenhamn, men samtidigt ska vi titta på om vi inte ska flytta Øredev-konferensen mellan Malmö och Köpenhamn, säger Philip Kroon.

Jayway har arrangerat Øredev-konferensen sedan 2004. Med fler än 150 sessioner och 90 talare är det en av Europas största utvecklingskonferenser.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

I början av november anordnar Malmöbaserade IT-konsultbolaget Jayway sin första utvecklarkonferens i Köpenhamn. På sikt kan det bli aktuellt att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Edda Knowledge vill göra fysiken roligare

    PODD: Edda Knowledge utvecklar interaktiva undervisningar i VR för gymnasieelever. Bolaget vill göra komplex fysik och kemi mer lättförståelig, med […]

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.


  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.