måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Konkursade Reac Fuel förhandlar med köpare

Efter närmare 100 satsade miljoner tvingades miljöteknikbolaget Reac Fuel i somras kasta in handduken. Nu förhandlar ledningen med en handfull utländska bolag som vill köpa ut tekniken.

Med tunga investerare som oljejätten BP, amerikanska VantagePoint och Sustainable Technologies Fund i ryggen hade Reac Fuel som mest närmare 20 anställda och en fungerande försöksanläggning för att utvinna lignin och socker ur cellulosa, med en kapacitet på 50 kilo biologiskt material i timmen. Men ett långtgående samarbetsprojekt med en börsnoterad miljardkoncern slutade i tvärnit för Lundabolaget.

— Vi kom inte överrens om de kommersiella villkoren. De såg bara till sina egna kortsiktiga intressen och såg inte samarbetet som något partnerskap, säger vd Anders Carlius.

Utan de licensintäkter ledningen räknat med och utan mer finansiering från ägarna tvingades dotterbolaget Reac Fuel Reserach and Development, där de återstående fem anställda fanns, i konkurs. Kvar i Reac Fuel finns i dag patenträttigheterna som Anders Carlius och styrelseledamoten John Steedman, tidigare representant för BP Ventures, är i full färd med att sälja. Inom sex veckor räknar Anders Carlius med att ha fått en köpare på plats.

— Vi diskuterar just nu med fem utländska intressenter. Det handlar om bolag som vi tidigare försökt få som delägare till Reac Fuel men som då avvisat oss. Nu när de har chansen att själva få kontroll över tekniken är de intresserade, säger han.

Inräknat mindre tillskott från Energimyndigheten har Reac Fuel sedan starten tagit in närmare 100 miljoner kronor från ägarna, uppger Anders Carlius. I dag ägs bolaget till cirka 40 procent vardera av familjen Jensen och ketchuparvtagaren André Heinz riskkapitalbolag Sustainable Technologies Fund. BP och VantagePoint finns kvar i ägarlistan, men rejält utspädda.

Erik Olausson

Efter närmare 100 satsade miljoner tvingades miljöteknikbolaget Reac Fuel i somras kasta in handduken. Nu förhandlar ledningen med en handfull […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Position Green förvärvar i tuff marknad

    Det Malmöbaserade klimatbolaget Position Green gör ett förvärv i Norge, trots skrinlagda expansionsplaner. – Det är teamet och tekniken vi köper, säger vd Daniel Gadd.