tisdag 28 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

MVA skrinlägger ambassadörssatsning i Kina

Efter Japan och USA var Kina nästa tänkta front för MVA:s ambassadörsprogram. Nu läggs planerna i malpåse eftersom den kinesiska marknaden anses för svår att navigera.

I dag har MVA tre ambassadörer som ska hjälpa Öresundsregionens life science-bolag att knyta kontakter och affärer på utländska marknader: Peter Takizawa i Japan samt Torsten Jepsen og Thomas Mortensen på USA:s öst- och västkust. Under 2014 skulle programmet utvidgas till Kina, men så blir det inte uppger Peter Nordström som senaste månaderna fungerat som chef för ambassadörsprogrammet och nu officiellt tar över rollen efter Charlotte Ahlgren Moritz, som sedan 1 mars är ny vicerektor för Malmö högskola.

Utöver bristande ekonomi pekar Peter Nordström på en analys som MVA gjort av den kinesiska marknaden som skäl att lägga planerna på hyllan.

— Kina är en komplex marknad och kommer inte lämpa sig så väl för modellen i MVA:s ambassadörsprogram, säger Peter Nordström.

Inte heller till andra marknader finns det några planer på utvidgning de närmaste åren, uppger Peter Nordström.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Efter Japan och USA var Kina nästa tänkta front för MVA:s ambassadörsprogram. Nu läggs planerna i malpåse eftersom den kinesiska […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • ”Svårt för kvinnor att resa kapital”

    Bolag med kvinnliga grundare får bara någon enstaka procent av riskkapitalet. Detta vill Minc ändra på och imorgon arrangeras Nordic Female Invest Summit för tionde året i rad. Men på ett decennium har ingenting hänt.

  • Jobbmatchning på dejtingvis

    Svajpa, matcha, snacka och få ett jobb. Swipejobb kan liknas vid en dejtingapp fast för anställningar. 

  • Alfa Laval höjer uppnådda mål

    Skånes största börsbolag, Alfa Laval, noterar minskad orderingång i tredje kvartalet. Men vd Tom Erixon oroas inte över det när det trots allt ligger beställningar för 80 miljarder i orderboken. Tvärtom höjer bolaget de finansiella målen.