torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ingen nedskärning på HemoCue efter uppköp

Under måndagsmorgonen kom nyheten att danska medicinteknikbolaget Radiometer Medical köper diagnostikbolaget HemoCue i Ängelholm för 300 miljoner dollar. Med den nya ägaren finns bättre chanser till internationell tillväxt, uppger HemoCues vd Niels Christiansen i en intervju med Rapidus.

HemoCue, som startade på 70-talet, har små och snabba analysinstrument för öppenvården som ger noggranna analysresultat inom bland annat blodanalys. Radiometer Medical har många olika analysinstrument för akutsjukvården. Företagens produktportföljer kompletterar varandra, liksom deras marknadsnärvaro i olika världsdelar.

HemoCues vd Niels Christiansen ser flera fördelar med affären. Inom den amerikanska koncernen Danaher, som är ägare till Radiometer Medical, finns många medicinteknikbolag som kan samverka med HemoCue och rent tekniskt har företagen stora chanser att standardisera den mjukvara som behövs mellan instrument och patientinformation inom sjukvården.

Han menar att HemoCue kan stärka sin marknadsposition i Kina, där Radiometer Medical är starka, medan Hemocue kan ge Radiometer draghjälp på marknaden i Sydafrika.

— På sikt kommer HemoCue troligen att behöva mer personal globalt. Det blir ingen nerskärning vid köpet eftersom företagen ska fortsätta som enskilda verksamheter, säger Niels Christiansen.

Säljare är Quest Diagnostics, ett av världens största labbserviceföretag. Affären beräknas vara klar i slutet av mars. HemoCue har mer än 300 anställda och omsatte 570 miljoner kronor 2011.

Elisabet Ottosson

Under måndagsmorgonen kom nyheten att danska medicinteknikbolaget Radiometer Medical köper diagnostikbolaget HemoCue i Ängelholm för 300 miljoner dollar. Med den […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.