fredag 28 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Epsilon lämnar Media Evolution City…

Media Evolution City i Malmö förlorar sin största hyresgäst. Efter höstens miljardaffär flyttar konsultföretaget Epsilon huvudkontoret med runt 130 arbetsplatser till ÅF:s nya skånska högkvarter några hundra meter därifrån.

Med 9.000 kvadratmeter är fastigheten Fören i Västra Hamnen börsnoterade Wihlborgs största projekt som blir klart under 2013. Hela huset viks nu åt ÅF sedan det står klart att även Epsilons verksamhet i Malmö flyttar dit. Epsilon har sedan invigningen av Media Evolution City i fjol suttit på två av de fyra våningsplanen.

Åtgärden är en del av den pågående integrationen mellan Epsilon och ÅF, där större delen av Epsilons verksamhet inlemmas i affärsområdet Technology. Den 1 april går även varumärket formellt i graven när bolaget Epsilon AB byter namn till ÅF Technology AB.

Bostrom 1— Vi kommer att bli ÅF:s största affärsområde med drygt tre miljarder i omsättning och fortsätter rekrytera kontinuerligt, säger Epsilons tidigare vd Mats Boström, nu divisionschef för Technology, till Rapidus.

ÅF hade vid fusionen knappt 500 anställda i Skåne, medan Epsilon sysselsatte 420 vid huvudkontoret i Malmö och på Medicon Village i Lund.

Epsilons dåvarande ägare Dan Olofsson fick i affären 842 miljoner kronor kontant och en börspost i ÅF som i dagsläget är värd mer än en miljard kronor. Till det kommer en tilläggsköpeskilling på maximalt 1,1 miljarder att betalas ut 2015.

Wihlborgs, med vd Anders Jarl, hyr även ut i Media Evolution City. Epsilons flytt till Fören är därmed något av ett nollsummespel för fastighetsbolaget.

Erik Olausson

Media Evolution City i Malmö förlorar sin största hyresgäst. Efter höstens miljardaffär flyttar konsultföretaget Epsilon huvudkontoret med runt 130 arbetsplatser […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Fastighetsveteran siktar på Skåne

    Bengt Kjell, ett blytungt namn inom den svenska industrin och fastighetssektorn, vill med sitt bolag Hagabacken köpa skånska fastigheter. I ett joint venture med det lokala bolaget Tecto Group skapas dotterbolaget Hagabacken Skåne.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Trångt för industrin i Malmö

    Uthyrningen av skånska logistikfastigheter taktar på bra och industrifastigheter går starkt. Men i Malmö är det ont om plats för nya etableringar. Det visar en ny rapport.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Jan Barchan rör om i fastighetsgrytan

    Ett skånskt fastighetspussel läggs om när finansmannen Jan Barchans Briban Invest köper ut Sydsvenska Hem från börsen. Samtidigt gör han en miljardaffär med Trianon som upplöser det korsvisa ägande som funnits mellan de båda fastighetsbolagen.

  • Sernekes konkurs förföljer Doxa

    Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa har ansvarsförbindelser till byggföretaget Serneke trots att det sålts och sedan gått i konkurs. Det framgår av bolaget kvartalsrapport som kom på torsdagen.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.