fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

QlikTech-grundare storsatsar på medicinsk data

Efter tio år i skymundan är Malmöbolaget Capish Knowledge på väg ut i rampljuset. QlikTech-grundaren Staffan Gestrelius har senaste åren satsat närmare 20 miljoner kronor på tekniken, som ska förbättra datahanteringen vid kliniska prövningar hos läkemedelsbolag.

Capishs XML-baserade mjukvara ska samla all medicinsk data om en patient på ett och samma ställe. Uppgifter som blodtryck, längdangivelser eller mätvärden från labbet lagras som små meddelanden snarare än poster i traditionella databaser. Med grafiska presentationer och fritext-sökningar kan användaren sedan analysera datan och hitta samband bland hundratusentals patienter.

Det patient-centrerade angreppssättet är nyckeln när läkemedelsbolagen exempelvis vill titta närmare på varför och för vem en läkemedelskandidat fungerar eller inte, menar Staffan Gestrelius.

— Om ett nytt läkemedel har lite sämre snittresultat än ett existerande lägger du ner det, istället för att undersöka för vilka patientgrupper det faktiskt har bättre värden, säger han.

Staffan Gestrelius, som har ett förflutet som docent i fysiologi, har arbetat heltid med Capish sedan han lämnade vd-posten på QlikTech år 2000. Fram tills för några år sedan hade bolaget ett fåtal anställda och AstraZeneca som kund. När läkemedelsjätten lade ner verksamheten i Lund tvingades bolaget lägga om taktiken.

— Men då gick QlikTech på börsen. Jag tog pengarna från min andel och satsade i Capish så vi kunde göra en ny version av programmet, säger Staffan Gestrelius.

Det senaste året har Capish mer än dubblat personalen till drygt 20 fast anställda och konsulter. Ytterligare en handfull utvecklare ska rekryteras den närmaste framtiden, och bolaget är också på väg att etablera ett kontor i Philadelphia. Parallellt har Eva Kelty, med ett förflutet från ledade poster på kontraktsforskningsbolagen Stricent och Clinical Data Care i Lund, värvats som ny vd.

Staffan Gestrelius blir kvar som arbetande styrelseordförande och ensam ägare. Han siktar på att Capish inom ett år plockat ett par stora läkemedelsbolag i USA och Europa som kunder.

Erik Olausson

Efter tio år i skymundan är Malmöbolaget Capish Knowledge på väg ut i rampljuset. QlikTech-grundaren Staffan Gestrelius har senaste åren […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.