onsdag 31 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fälttest ny chans för sargat Pampett

|  
|  

Höstens mediestorm kring vårdkoncernen Carema höll på att sänka Lundabaserade Pampett just när företaget var på väg att lansera sina fuktplåster för vuxenblöjor kommersiellt. Efter ett tufft halvår går befintliga investerare in med en miljon kronor, samtidigt som Fosie stadsdelsförvaltning i Malmö börjar fälttesta Pampetts teknik vid sina vårdboenden.

Pampetts fuktsensorer används för att meddela personalen vid äldreboenden när det är dags att byta vårdtagarens blöja. De fuktkänsliga engångsplåstren används av Carema Cares äldreboende Fäladshöjden i Lund och lyftes förra året fram i media som en symbol för inhuman vård.

Vd Johan Sjöholm poängterar dock att syftet med tekniken är att de boende ska slippa bli väckta av onödiga blöjbyten, och inte att äldreboenden ska spara pengar på blöjor. Flera privata vårdbolag, däribland Carema, vågar nu inte köpa in produkten eftersom de är rädda för att det ska missförstås, menar han.

— Kommunala vårdinrättningar är också väldigt intresserade av vår produkt, men de tar längre tid på sig att agera än de privata, säger han.

För att klara driften tvingas Pampett därför ta in en miljon kronor från befintliga investerare, däribland Sjöholm själv. Innan vårdskandalen hade Pampett 400-500 beställningar på sina fuktsensorer, och siktade på att dra in mellan fem och tio miljoner kronor i riskkapital efter att ha sålt några tusen enheter. I dag räknar Johan Sjöholm med att företaget kanske måste “hålla ut” i upp till två år innan marknaden hämtat sig helt.

I veckan kom dock ett trendbrott för företaget, då Fosie stadsdelsförvaltning började fälttesta Pampetts teknik på ett antal utvalda vårdplatser. Ytterligare några kommunala vårdboenden ligger i startgroparna, enligt Sjöholm.

Pampett har även ansökt om pengar från Vinnova för att vidareutveckla tekniken så att den kan användas till närvarokontroll nattetid på äldreboendet. Tanken är att personalen snabbt ska kunna reagera om någon av de boende råkar ut för en olycka eller lämnar boendet i förvirrat tillstånd.

Sören Billing

Höstens mediestorm kring vårdkoncernen Carema höll på att sänka Lundabaserade Pampett just när företaget var på väg att lansera sina […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.