fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Donation ger Ideon Life Science Village

AstraZeneca säljer sina forskningslokaler i Lund för 450 miljoner kronor. Köpare är en stiftelse med Mats Paulsson i spetsen, som nu ska etablera ett nytt medicinskt forsknings- och innovationscenter i lokalerna.

Ideon Life Science Village ska enligt planerna fungera som en forskningspark med innovationsmiljöer. Ett center för cancerforskning finns också med som en central del, liksom Region Skånes biobank.

Den nybildade stiftelsen stöds med 100 miljoner kronor av Peabs VD Mats Paulsson. I styrelsen kommmer även representanter för Lunds universitet och Region Skåne ta plats.

Anders Frick

AstraZeneca säljer sina forskningslokaler i Lund för 450 miljoner kronor. Köpare är en stiftelse med Mats Paulsson i spetsen, som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.