torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Magert år för Saplo – men IDG ny kund

|  , ,
|  

Under sommaren har mediehuset IDG börjat använda Saplos tjänst för automatisk texthantering. Men bolaget har fortfarande en lång resa kvar innan det kan leva upp till de högst ställda förväntningarna, visar första bokslutet som nu registrerats hos Bolagsverket.

Det omskrivna Malmöbolaget Saplo har bland annat utsetts till Öresundsregionens mest lovande företag av affärsängelnätverket Connect. Men att bolaget ännu är i sin linda syns tydligt i siffrorna för juli 2008 – december 2009. Bolagets nettoomsättning stannade på 96.000 kronor.

— Vi lanserade inte vår produkt förrän i våras. Och det är för tidigt att säga vad omsättningen hamnar i år. Den kan bli många miljoner och den kan bli låg, det beror helt på hur de samtal vi för nu faller ut, säger Saplos VD Mattias Tyrberg.

Bolaget ska fortsätta att utveckla sin produkt riktad mot mediekoncerner där text analyseras och relevanta sökord automatiskt plockas ut. Till exempel kan analysalgoritmen identifiera företagsnamn och personer i en text utan att dessa behöver preciseras manuellt i förväg. Algoritmen är enligt Mattias Tyrberg i princip oberoende av vilket språk texten är skriven på, vilket han menar var en avgörande faktor när Cision tidigare i år blev kund.

Men de största intäkterna hoppas Mattias Tyrberg på sikt ska komma från tredjepartsutvecklare som vill använda bolagets analysalgoritmer för att bland annat bedöma om en text rör ett givet ämne, exempelvis börskrasch, utan att de orden måste figurera i artikeln.

— Det kan gälla försäkringsbolag och andra finansiella institutioner som vill analysera stora textmängder och snabbt hitta relevant data, säger han.

Förra året stannade Saplos lönekostnader på en halv miljon kronor trots att bolaget då hade fem anställda. På försommaren tog Saplo in runt fyra miljoner i riskkapital från bland andra Ikeastiftelsens ordförande Göran Grosskopf, men enligt Mattias Tyrberg ska pengarna inte gå till höjda löner.

— Vi kommer framför allt använda kapitalet för att öka vår försäljning, bland annat genom konferenser och att utöka personalen med någon anställd, säger han.

Joel Lyth

Under sommaren har mediehuset IDG börjat använda Saplos tjänst för automatisk texthantering. Men bolaget har fortfarande en lång resa kvar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.