torsdag 6 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…och startar investeringsbolag inom medicinsk laserteknik

Masoud Khayyamis planer slutar inte vid köpet av Gasporox. Tillsammans med SpectraCure, som han köpte upp i januari, ska innehavet bilda grund för ett nytt investeringsbolag inom medicinsk laserteknik.

Precis som Acromed Invest ska det nya bolaget fungera som en kombination av ett såddfinansieringsbolag och en inkubator. Tanken är att hjälpa fram forskningsavknoppningar som använder laser för medicinska ändamål.

— Lund är ett center för atomfysisk forskning, här är vi världsledande på området, säger Masoud Khayyami.

I Gasporox används laserljus som studsar inne i huvudet för att se om bihålorna är fyllda med luft eller vätska. I SpectraCures fall används det för att aktivera ljuskänsliga läkemedel i djupt sittande tumörer.

Erik Olausson

Masoud Khayyamis planer slutar inte vid köpet av Gasporox. Tillsammans med SpectraCure, som han köpte upp i januari, ska innehavet […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • ”Man måste alltid ha ett walk away-pris”

    Ett hundratal speciellt inbjudna fyllde lokalen när Rapidus höll en förmiddag på temat M&A på onsdagen. Tre skånska profiler gav sin syn på olika aspekter av företagsförvärv och samgåenden.

  • Jagar tjuvfiske med hjälp av kronprinsessan

    Fyra matematiker vill stoppa tjuvfiske med AI. Nu väntar Kravi Analytics på att skriva kontrakt med den kenyanska regeringen – och har kunglig draghjälp i andra förhandlingar.

  • Camurus sänker prognos

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, som utvecklat ett preparat mot opioidberoende, sänker sin prognos för helåret. Aktien tog stryk. Inte heller Cellavision gjorde aktiemarknaden glad på torsdagen.