onsdag 29 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Grundarens utköp räddar Vibrosense

Tålamodet tröt till sist för ägarna till medicinteknikföretaget Vibrosense Dynamics i Malmö. För att rädda verksamheten har grundaren Toni Speidel nu köpt ut alla ägare utom en, via det egna bolaget PID AB. Fortfarande har Vibrosense bara sålt 20 av sina mätare för vibrationsskador, och fokus ligger nu främst på att underhålla befintliga kunder.

— Det pågår en del aktivitet i bolaget, men vad gäller marknadsföringen ligger vi lågt och satsar på det vi har, säger Toni Speidel som nu är bolagets VD och enda anställde.

Enligt Toni Speidel är det två saker som bromsat försäljningen: den ekonomiska krisen och nedskärningar i myndigheter som övervakar arbetsplatsfrågor. Så sent som i förra veckan gick dock Arbetsmiljöverket ut med resultatet av en inspektion hos 600 företag. 400 av dem fick krav på sig att bland annat göra riskbedömningar vad gäller buller och vibrationer.

— Vi har redan fått en del förfrågningar som resultat av den här inspektionen, så vi får se vad det kan leda till, säger Toni Speidel.

Vibrosense Dynamics har utvecklat en apparat som registrerar känseln i fingrarna, kombinerat med en mjukvara som jämför känsligheten med normalvärden. Med mätningen kan man tidigt upptäcka nervskador som drabbar många som arbetar med vibrerande utrustning, allt från tandläkare till byggnadsarbetare.

I grunden ligger forskning av Göran Lundborg, professor i handkirurgi och medgrundare av Vibrosense Dynamics. Bolaget ägdes tidigare av Lunds universitets holdingbolag LUAB samt en rad privata ägare. I dag är Göran Lundborg och Toni Speidel enda kvarvarande ägare.

Lisa Kirsebom

Tålamodet tröt till sist för ägarna till medicinteknikföretaget Vibrosense Dynamics i Malmö. För att rädda verksamheten har grundaren Toni Speidel […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Generationsskifte i Polykemi

    Rapidus inleder i dag en artikelserie med fokus på skånska onoterade vinstbolag. I jakten på nästa stjärna dras ögonen ofta till förhoppningsbolagen men Skåne erbjuder även en uppsjö av rejäla, mogna och vinstdrivande företag som det sällan skrivs om. Vi börjar med plastföretaget Polykemi i Ystad.

  • Hon guidar genom IT-lagsdjungeln

    Från GDPR till AI-förordningen och andra EU-regelverk – den digitala lagstiftningen utvecklas snabbt och ställer höga krav på dagens företag. Konsultbyrån Intel Law tillhandahåller specialiserad expertis inom just IT-juridiska frågor.

  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.