torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Polar Rose klart med första mobilprodukten

|  ,
|  ,

I dag visar Malmöbolaget Polar Rose upp mobilprogrammet Recognizr på mässan i Barcelona. Programmet, utvecklat tillsammans med Malmöbaserade TAT, är det första färdiga resultatet av bolagets nya fokus på ansiktsigenkänning direkt i mobiltelefonen.

Med Recognizr ska användaren kunna få automatisk kontaktinformation eller senaste Facebook-uppdateringen för en tidigare identifierad person genom att rikta mobilkameran mot ansiktet. En demonstrationsvideo av tekniken har sedan sommaren 2009 lockat över 400.000 nyfikna.

När en version släpps för allmänheten är inte klart i dagsläget.

— Det är inte säkert det blir som en nedladdningsbar applikation, istället kommer det nog komma som ett förinstallerat program på nya mobiltelefoner, säger Carl Silbersky, som tog över VD-posten efter Nikolaj Nyholm i slutet av hösten.

I samband med VD-bytet har Polar Rose även lagt om strategin. Tidigare har bolaget försökt locka många användare genom att släppa gratisprogram för ansiktsigenkänning på nätet. Nu har man istället börjat uppvakta företag som mobiltillverkare, operatörer och stora spelare inom sociala webbnätverk.

— Vi har lärt oss jättemycket om vad konsumenterna vill ha de senaste åren, men vi ska inte vara ett konsumentbolag, säger Carl Silbersky.

Istället har man börjat paketera sin ansiktsigenkänningsteknik för olika användningsområden, där ett är mobiltelefoner. Licensintäkter ska sedan göra företaget kassaflödespositivt innan året är slut.

Polar Rose sysselsätter i dag 17 personer på Minc i Malmö, i Warszawa och i teknikparken Sophie Antapolis på franska Rivieran.

Erik Olausson

I dag visar Malmöbolaget Polar Rose upp mobilprogrammet Recognizr på mässan i Barcelona. Programmet, utvecklat tillsammans med Malmöbaserade TAT, är […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.