tisdag 15 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tusenlappar att spara för danskar på Malmös nya Ikea

|  
|  

Konkurrensen mellan olika Ikeavaruhus är något möbeljätten helst talar tyst om. Men när Ikea idag slår upp portarna i Svågertorp blir det enklare än någonsin för danskar att ta sig till ett svenskt Ikea. Rapidus genomgång visar att resan över Sundet snabbt kan vara intjänad.

Ikea har idag fyra danska varuhus, varav två ligger i Köpenhamnsområdet, i Gentofte och Taastrup.

Skillnaderna är slående när vi jämför priserna på ett av de kök Ikea presenterar på sin hemsida. I Svågertorp landar notan för ny köksinredning på 57.000 svenska kronor. Samma kök kostar i Danmark 63.000 svenska kronor.

Och listan går att göra lång. Den tresitsiga soffan Arild: 9.995 kronor i Sverige, 10.918 kronor i Danmark. Vanviks sängstomme: 2.995 kronor i Sverige, 3.779 i Danmark. Rekordet tar två små päronformade glödlampor: 9 kronor i Sverige, 40 i Danmark.

Ylva Magnusson är pressansvarig på Ikea Sverige. Hon säger att Ikea i Svågertorp riktar sig mot Malmö och Skåne, men att valuteffekten gör att många danskar ändå förväntas hitta dit.

— Sådant varierar över tid och jämnar ut sig i det långa loppet. Det viktigaste är att kunderna kommer till Ikea, säger Ylva Magnusson.

Svenskar som trots allt känner köpsug vid ett besök på ett danskt Ikeavaruhus gör bäst i att leta bland de små tingen. Ett par vispar som kostar femton kronor i Sverige kan man få för en tia i Danmark. 

I jämförelsen har en dansk krona kostat 1,40 svenska.

Joel Lyth

Konkurrensen mellan olika Ikeavaruhus är något möbeljätten helst talar tyst om. Men när Ikea idag slår upp portarna i Svågertorp […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • IT-profilen vill sälja drönare

    Drone as a Service, DaaS, är den nya affärsidén bakom Sebastian Merlövs nystartade bolag. – Sverige och Europa kommer att behöva tillverka miljontals drönare. Nu har vi startat ett bolag som ska se till att det händer, säger han.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Klart med ny omgång av Malmös näringslivsresidens

    Malmö Residency, ett residensprogram för utlänningar som vill testa jobba i Malmö, har utökats till dubbelt antal platser eftersom intresset var ännu större än förra gången. Och nu är deltagarna utsedda.