fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kinaveteran ny VD på TerraNet…

Ideonbolaget TerraNet blickar mot Kina för såväl utveckling som produktion av bolagets mobilteknik. Nu plockas Pär-Olof Johannesson, med ett förflutet från bland annat Ericssons och ABB:s verksamheter i Kina, in som ny VD.

Pär-Olof Johannesson ersätter därmed grundaren Anders Carlius på chefsstolen. Carlius kommer dock jobba kvar nära den nya VD:n med bland annat marknadsfrågor, uppger Anders Rantén, styrelseordförande i TerraNet.

— Anders Carlius är ung och entusiastisk, men har liten erfarenhet av stora, internationella affärer. Därför har han valt att avgå inför de tunga förhandlingar vi står inför, säger han till Rapidus.

TerraNets teknik är tänkt att byggas in i mobiltelefoner för att göra dem till såväl sändare som mottagare av signalerna. I kombination med små billiga antenner ska det eliminera behovet av basmaster, vilket är praktiskt i svårtillgängliga områden eller katastrofzoner där infrastrukturen är utslagen.

Bolaget har gjort ett antal demonstrationer med prototyper i Ecuador de senaste åren och enligt Anders Rantén har den första ordern från Ecuador redan kommit, värd åtta miljoner dollar. Men då måste telefonerna kunna levereras och fortfarande återstår 30-40 procent av teknikutvecklingen.

— Skulle vi gjort det själva i Lund hade det tagit kanske 1-2 år. Men då hade vi suttit med 30-50 anställda, säger Anders Rantén.

Istället satsar bolaget på att förlägga såväl den resterande teknikutvecklingen som produktionen till Kina. I helgen satte sig ledningen på ett plan för att försöka förhandla fram ett samarbetsavtal med en kinesisk partner.

Pär-Olof Johannesson är i grunden jurist vid Lunds universitet. I dag jobbar han bland annat på Schweizbaserade investmentbolaget Mankato samt som marknadschef för Nanjing Scandinavian Industrial Campus, ett företagshotell för mindre bolag som vill starta verksamhet i Kina.

Erik Olausson

Ideonbolaget TerraNet blickar mot Kina för såväl utveckling som produktion av bolagets mobilteknik. Nu plockas Pär-Olof Johannesson, med ett förflutet […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen. 

  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.

  • Veberöd är Sveriges första smarta by 

    Veberöd i Lunds kommun kallas för Sveriges första smarta by. I åtta år har byn attraherat företag, akademin och investeringar till sin forskarby, som använder byn som en testbädd för digital landsbygdsutveckling.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.