onsdag 4 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danmark lovar finansiering till ESS

|  

Om Lund får neutronforskningsanläggning ESS kommer dess data- och mjukvarucenter att placeras i Danmark. Därmed lovar också Danmark att gå in med finansiering för att bygga och driva projektet.

Beskedet från den danska regeringen innebär stärkta chanser för Lunds kandidatur om den europeiska anläggningen ESS, menar Marianne Ekdahl, presschef på ESS Scandinavia.

— Öresundsregionen är den främsta gränsöverskridande regionen i Europa och här finns det stora synergieffekter att hämta. Det finns en stor kompetens kring partikelfysik i Lund, men det gör det även i Köpenhamn med exempelvis det välkända Niels Bohr Institutet, säger hon.

Utöver data- och mjukvarucentret med 60-65 anställda kan också en teoriavdelning knuten till ESS placeras i Danmark. Dessutom får Danmark en fast plats i ESS-organisationens styrande organ. Diskussionerna som förts mellan regeringarna under ett halvår har också mynnat ut i en överenskommelse om finansiering från Danmarks sida.

Tidigare har Sverige lovat att stå för 30 procent av konstruktionskostnaderna och tio procent av driftskostnaderna. Tillsammans med Danmark kommer man nu att arbeta för att de nordiska länderna ska stå för 50 procent av konstruktionskostnaderna och 20 procent av driftskostnaderna.

— Exakt hur mycket danskarna bidrar med kommer att avgöras den närmaste tiden, säger Marianne Ekdahl.

Beslutet om var ESS kommer att placeras väntas komma i maj nästa år. Konkurrenterna är spanska Bilbao och ungerska Debrecen.

— Danmark har ett klart forsknings- och näringslivsmässigt intresse i att anläggingen placeras i den vetenskapstunga Öresundsregionen. Utifrån den dansk-svenska samsynen har vi nu börjat utvärdera vilken uppbackning det finns i Danmark för ett större eller mindre engagemang i ESS. Det sker både genom sondering i forsknings- och innovationsmiljöer, i universitets- och näringslivskretsar, samt i Folketinget, säger vetenskapsminister Helge Sander (Venstre) i en kommentar.

Om Lund får neutronforskningsanläggning ESS kommer dess data- och mjukvarucenter att placeras i Danmark. Därmed lovar också Danmark att gå […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.


  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Euris likviderat: ”Aktieägarna hade förtjänat bättre”

    Han slog svenskt rekord i nyemissioner och fortsatte in i det sista att ta in nya pengar. Men i december förra året lämnade Dario Kriz plötsligt sitt bolag Euris åt sitt öde. Nu är det likviderat.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Flygande start för Lindberg på Moroxite

    Han rekryterades för att leda Moroxite till ett marknadsgodkännande och det har redan tagit fart. På dag tre på nya jobbet berättar Fredrik Lindberg att bolaget har kommit in på FDA:s gräddfilsspår.