torsdag 11 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Smile vinnare i bidragsracet

|  , , , ,

Vinnova delar ut mångmiljonbelopp till Skånes inkubatorer. Men stödet skiljer sig kraftigt åt, nära 27 miljoner kronor mellan inkubatorerna i toppen och botten. Rapidus har listan över vem som fick vad.

Vinnova är Sveriges innovationsmyndighet, vars uppdrag är att stärka Sveriges innovationsförmåga och bidra till hållbar tillväxt. Nu har myndigheten delat ut stöd till inkubatorer runt om i landet. Nära 60 miljoner kronor går till fem skånska inkubatorer.

Stödet riktar sig till etablerade inkubatorer vars mål är att stärka konkurrenskraften hos inkubatorbolag genom att ha hållbarhet och ett jämställdhetsperspektiv som tydlig drivkraft vid urval och utveckling av affärsidéer och företag.

Tillsammans med Chalmers Ventures i Göteborg och Karolinska Institutet Innovation i Stockholm får Smile Venture Hub i Lund mest pengar bland landets inkubatorer. Drygt 29,2 Mkr under en fyraårsperiod som sträcker sig fram till juli 2029.

Totalt i hela landet får 31 inkubatorer under fyra år dela på 448 miljoner kronor, med start vid halvårsskiftet. Processen har skett i två steg:

– Det första steget är att titta på om inkubatorns processer och verksamhet uppfyller våra kriterier. Det var 33 inkubatorer som sökte, men två av dem uppfyllde inte det formella kravet på att ha verksamhet sedan tidigare, säger Carl Naumburg, utlysningsansvarig för det nationella inkubatorprogrammet på Vinnova.

Medlemsföretagen granskas

I det andra steget har inkubatorerna skickat en företagsportfölj med femton utvalda företag för granskning av Vinnova. Det är denna utvärdering som avgör hur mycket pengar inkubatorn får.

– Vi utvärderar hur väl de inskickade företagen uppfyller våra krav. Baserat på hur många företag som uppfyller kraven blir summan till inkubatorerna olika stor.

De huvudsakliga kriterierna vid bedömningen är hållbarhetsdriven innovation respektive avgörande immateriella tillgångar.

– Vinnova jobbar med kunskapsintensiva tillväxtföretag. Företagen ska vara kännetecknade av att de är hållbarhetsdrivna och har kunskaps- och tekniktillgångar som kan skyddas eller hemlighållas.

Det tilldelade stödet portioneras ut till inkubatorerna över fyraårsperioden efter återkommande lägesrapporter till Vinnova.

Så mycket pengar fick de skånska inkubatorerna

SmiLe Venture Hub (Lund)29 270 381:-
Krinova (Kristianstad)14 635 191:-
Ideon Science Park (Lund)10 996 263:-
Hetch (Helsingborg) 2 443 614:-
Minc (Malmö) 2 443 614:-
Totalt59 789 063:-

Ola Nilsson
Martin Linderoth

Vinnova delar ut mångmiljonbelopp till Skånes inkubatorer. Men stödet skiljer sig kraftigt åt, nära 27 miljoner kronor mellan inkubatorerna i toppen och botten. Rapidus har listan över vem som fick vad.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Malmötryckeriet ökar trycket

    Exakta trotsar branschens utmaningar och växer inom nya områden. Nu tar bolaget nästa kliv och bildar en ny miljardkoncern tillsammans med en Stockholmsaktör.

  • Klart med ny destination för Minc

    Nästa år blir det sista i Mincs nuvarande lokaler. Sedan går flyttlasset – 350 meter till andra sidan Klaffbron – när startuphuset blir hyresgäst till Media Evolution.

  • Dags för comeback för Bergqvist

    Han försvann från det skånska näringslivet efter att ha blivit indragen i en ekobrottshärva och att ha blivit utsatt för skottlossning och mordbrand. Nu vill investeraren Staffan Bergqvist göra comeback med ett supermaterial.

  • Familjeägt Höganäsbolag blir finskt

    Familjeägda Kullaplast säljs till finska Rani Plast. Efter fyra generationer lämnar familjen Skoglund därmed över till en stor internationell konkurrent. Claes Hovstadius på Svensk Företagsförmedling talar om en islossning på den skånska M&A-marknaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Han vill höja ribban på Minc

    Mincs nya vd Tomas de Souza lovar att nästa år ska bli det mest händelserika hittills för Malmöinkubatorn. Han har ett tydligt mandat att driva förändring.

  • Krinovas vd lämnar på dagen

    Inte ens ett år på posten blev det för Krinovas vd Ulrika Hasselgren. Hon lämnar vd-rollen med omedelbar verkan efter en överenskommelse med styrelsen. Orsaken är ”olika syn på hur verksamheten bäst ska ledas”.

  • Generationsskifte i Polykemi

    Rapidus inleder i dag en artikelserie med fokus på skånska onoterade vinstbolag. I jakten på nästa stjärna dras ögonen ofta till förhoppningsbolagen men Skåne erbjuder även en uppsjö av rejäla, mogna och vinstdrivande företag som det sällan skrivs om. Vi börjar med plastföretaget Polykemi i Ystad.

  • ”Svårt för kvinnor att resa kapital”

    Bolag med kvinnliga grundare får bara någon enstaka procent av riskkapitalet. Detta vill Minc ändra på och imorgon arrangeras Nordic Female Invest Summit för tionde året i rad. Men på ett decennium har ingenting hänt.

  • Familjärt med höga krav i Mjällby

    Personliga mål ska uppfyllas tre månader i rad, annars blir det åtgärdsplan. Mjällby säkrade i helgen SM-guldet i herrfotboll. Klubbchefen Jacob Lennartsson avslöjar några av hemligheterna bakom framgången.