måndag 22 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Västra Hamnen öppnar på Medicon Village

Västra Hamnen Corporate Finance öppnar kontor på Medicon Village i Lund. – Vi vill komma närmare de många life science-bolag som behöver finansiering, säger vd Oscar Ahlgren.

Västra Hamnen släppte på fredagen sin rapport för det fjärde kvartalet. Av den framgår att året slutade klart bättre än tidigare kvartal. Nästan hälften av helåromsättningen på drygt 20 miljoner kronor trillade in under fjärde kvartalet, 9,2 Mkr.

Rörelsemaringalen på detta var 45 procent, jämfört med 8 procent under samma kvartal året innan. Förluster under tidigare kvartal 2024 kunde därmed räddas till en plus på ett par miljoner för helåret.

– Förbättringen är dels en effekt av överhäng från affärer vi gjorde i tredje kvartalet, men som fakturerats först i fjärde kvartalet, dels att aktiviteten faktiskt har gått upp, säger Oscar Ahlgren och fortsätter:

– Det kommer vara fortsatt turbulent på riskkapitalmarknaden. Med alla oroligheter i världen är det ingen som vet var detta år ska sluta, men med det sagt är jag optimist. Räntesänkningarna har börjat få effekt och riskaptiten finns där.

För att ta fasta på denna spirande riskaptit, och många företags skriande behov av kapital, kommer Västra Hamnen att under våren öppna ett kontor på Medicon Village i Lund.

– Jag har inte ens skrivit på hyreskontraktet för lokalen ännu. Men tanken är att vi ska vara på plats där det finns så många bolag som behöver finansiering. Med närvaro på plats tror jag vi har bättre förutsättningar att hitta affärsmöjligheter.

Kontoret kommer till en början inte vara bemannat på heltid, men om det slår väl ut hoppas Oscar Ahlgren att kunna nyrektyrera för att bemanna ett Lundakontor fullt ut.

Gunnar Wrede

Västra Hamnen Corporate Finance öppnar kontor på Medicon Village i Lund. – Vi vill komma närmare de många life science-bolag som behöver finansiering, säger vd Oscar Ahlgren.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • ”Jag ångrar inte teckningskursen”

    – Jag förstår dem som är besvikna, det är jag också. Det säger Mikael Olander, grundare och huvudägare i Wesports som hade en floppartad börsnotering i veckan.

  • Så bygger han sitt imperium

    Mikael Olander gick in med allt vad han hade i Bygghemma och skapade BHG Group. Vältajmade försäljningar skapade sedan grundplåten till Wesports.

  • Wesports föll i premiären

    Serieförvärvaren i sporthandel, Wesports, stod på tisdagen för den första skånska börsnoteringen på länge. När handeln inleddes gick dock aktien söderut.

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.