onsdag 4 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

100 miljoner till 34:or 

|  
|  

Garn Invest i Lund stänger en nyemission på 100 miljoner kronor från bland andra BHG-grundaren Mikael Olander. Pengarna ska investeras i nordiska bolag.  

Lundabolagets grundare, Eric Thysell och Oskar Britting, har båda bakgrund från Cdon och var med på Rapidus senaste lista på unga skånska entreprenörstalanger 34:orna. Bolagets fokus är investeringar inom nordisk konsument- och detaljhandel, där grundarna menar att det finns många undervärderade företag. 

– Det innefattar bolag med försäljning via e-handel och fysiska butiker, säger Garn Invests vd Eric Thysell till Rapidus. 

Garn Invest har gjort sina första investeringar och har i dag bland annat ett innehav på 5,2 procent av kapitalet och rösterna i det börsnoterade e-handelsbolaget Pierce Group, som säljer MC-utrustning. 

– Vår tidshorisont med våra innehav är tre till fem år. Hur stora investeringarna är varierar beroende på aktivitetsgrad och uppsida, säger Eric Thysell. 

E-handelsjätten BHG:s medgrundare Mikael Olander leder nyemissionen som riktas till “en begränsad skara investerare”, inklusive grundarduon.  

Emiliano Strauss

Garn Invest i Lund stänger en nyemission på 100 miljoner kronor från bland andra BHG-grundaren Mikael Olander. Pengarna ska investeras i nordiska bolag.  


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.


  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.

  • Djäkne Startup Studio säljer edtechbolag

    Malmöbaserade Djäkne Startup Studio säljer edtechbolaget Studybee. Köparen är en av Sveriges största skolportaler. – Vi påbörjade diskussioner om försäljningen av Studybee för ett halvår sen, säger Magnus Wide på Djäkne Startup Studio.

  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.

  • … och några tröstande ord till life science

    Life science-sektorn går dåligt på börsen. Men det finns pengar att hämta, det säger Max Odlander från venture capital-firman Health Cap under ett event på The Loop under onsdagen.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Kvinnliga investerare krokar arm med Small Cap Partners

    Nätverket Femown vill inspirera kvinnor att investera mera. Nu har ett gäng medlemmar bildat ett gemensamt bolag och gjort sin första investering.