måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

”Vi gör kalkylerad förlust”

|  
|  

Hållbarhetsföretaget Position Green är med kraftig tillväxt en av Malmös startupstjärnor. Men vd och grundare Daniel Gadd väljer bort vinst för att investera för framtiden. Här är siffrorna.

– Förra året var ett investeringsår. Vi lägger stora resurser på både produktutveckling och på att anställa fler. Vi ökade antalet anställda med 240 personer och har nu 350 anställda, säger Daniel Gadd.

Position Green utvecklar ett rapporteringssystem för hållbarhetsdata. Nya EU-direktiv driver snabbt marknaden framåt, inte minst med CSRD, Corporate Sustainability Reporting Directive, som stegvis kommer att omfatta allt fler företag.

Företagets tillväxt i omsättning går det inte att klaga på: 55 miljoner kronor under 2021, 115 Mkr under 2022 och 185 Mkr under 2023.

Resultatet på EBITDA-nivå blev minus 10 Mkr under 2022.

Facit för 2023: Minus 80 Mkr.

Förlusten på nästan halva omsättningen är dock inget som bekymrar Daniel Gadd. För två år sedan köpte det norska riskkapitalbolaget Norvestor drygt 50 procent av företaget och investerade cirka en halv miljard kronor i en affär där tre företag slogs samman: Position Green, norska The Governance Group och danska Velocity.

– Det finns pengar i kassan som räcker till vår expansion och vi räknar med att göra förlust även i år, även om den bör bli mindre. Enligt vår budget ska vi börja få positivt kassaflöde under fjärde kvartalet i år och gå med vinst under 2025.

Daniel Gadd säger att företaget investerar mer i produktutveckling än i försäljning och marknad just nu. Ändå har bolaget nu tio kontor, varav tre finns i USA och tre i Sverige samt i Oslo, Köpenhamn, London och Bryssel.

– Vi har nu 60 produktutvecklare som gör våra system redo för all den klimatrapportering som företag kommer att åläggas framöver. De allra flesta av dessa sitter i Malmö, säger Daniel Gadd och fortsätter:

– Om vi hade nöjt oss med en årlig tillväxt på 10 procent för att gå med vinst nu, så hade vi kunnat göra det. Men vi har högre ambitioner än så.

Utöver Norvestor finns drygt 100 aktieägare där Daniel Gadd själv är den största med strax under 10 procent av aktierna.

Av de totalt 350 anställda arbetar 125 personer i Malmö.

Gunnar Wrede

Hållbarhetsföretaget Position Green är med kraftig tillväxt en av Malmös startupstjärnor. Men vd och grundare Daniel Gadd väljer bort vinst för att investera för framtiden. Här är siffrorna.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Euroclear tar en del av Position Green

    ESG-bolaget Position Green, med vd Daniel Gadd, förvärvar belgiska konkurrenten Greenomy, bara veckor efter ha köpt upp en norsk konkurrent. Genom affären får dessutom Malmöbolaget in finansgiganten Euroclear som delägare.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.