torsdag 16 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tictac mot nya höjder

|  
|  

Tictac Learns storsatsningar i Danmark och Tyskland ser ut att bära frukt. I år väntas edtech-bolaget från Malmö passera 300 miljoner kronor i omsättning.

TicTac har gått från ett småskaligt e-learningföretag till en av norra Europas ledande leverantörer av digitala utbildningsplattformar och utbildningar. Bolaget utvecklar plattformar och helhetslösningar för digitalt lärande för företag och organisationer, inom det så kallade edtech-segmentet.

2022 klev Tictac in på de danska och tyska marknaderna genom förvärv av bolagen Key2Know i Danmark och Interlake i Tyskland. Det året omsatte Tictac 220 Mkr, vinsten landade på 37 Mkr.

– 2023 omsatte vi 267 miljoner med 34 miljoner i vinst, vilket vi är riktigt nöjda med då fjolåret var ett positionerings- och investeringsår. Förra året låg fokus på att slå ihop Tictac, Key2Know och Interlake till ett varumärke. Det har vi lyckats med och det går riktigt bra på samtliga marknader, säger Tictacs vd och företagsbyggare Carolina Faxe.

Enligt henne kommer den organiska tillväxten att fortsätta i år, med bibehållen lönsamhet.

– I år flyger vi ur startblocken och gällande årets omsättning så tror jag att vi kommer att bryta 300-miljonersvallen med råge. Vi behåller fokus på Tyskland ett tag till. Visst sneglar vi på ytterligare förvärv, men den tyska marknaden är så stor och har så pass stor potential att vi inte vill slarva där, säger Carolina Faxe.

Samtidigt nämner hon Frankrike, Italien, Spanien, Benelux-länderna och Schweiz som potentiella framtida marknader. Carolina Faxe menar att det är förvånansvärt många företag och organisationer som fortfarande inte har börjat sin digitaliseringsresa på ett effektivt sätt och framtiden för Tictac ser därför ljus ut. Något som kan lyfta Tictac ytterligare är att bolaget hakat på AI-trenden i ett tidigt skede.

– Det finns en enorm potential i AI, för Tictacs del exempelvis när det gäller video- och bildproduktion och översättningar, säger Carolina Faxe.

Tictac har i dag runt 3.500 kunder, över en miljon slutanvändare och totalt cirka 70 anställda. När Carolina Faxe köpte bolaget 2009 hade man tre anställda och 3 Mkr i omsättning. På 15 år ser Tictac därmer ut att växa med 10.000 procent. Och bolaget har gått med vinst varje år.

I dag äger Carolina Faxe tillsammans med bolagsledningen 40 procent av Tictac, resterande 60 procent av aktierna köptes 2021 av den brittiska riskkapitaljätten Bridgepoint för cirka 60 Mkr.

– Då fick vi de finansiella musklerna som möjliggjorde förvärven och det är genom samarbetet med Bridgepoint som vi har lyckats att integrera verksamheterna på ett bra sätt och bygga upp organisationen, säger Carolina Faxe.

Martin Linderoth

Tictac Learns storsatsningar i Danmark och Tyskland ser ut att bära frukt. I år väntas edtech-bolaget från Malmö passera 300 miljoner kronor i omsättning.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer.