fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya miljoner till kvinnohälsobolaget

|  
|  

Gedea Biotech – Årets Rapidusföretag 2021 – tillförs 16,5 miljoner kronor i en övertecknad nyemission. Pengarna ska främst användas till att inleda en studie som kan ge kvinnohälsobolaget dess första CE-märkning.

Den registreringsgrundande kliniska studien godkändes förra veckan av Läkemedelsverket och rekryteringen av patienter har börjat. Det är en randomiserad och delvis blindad studie på upp till 92 kvinnor med bekräftad bakteriell vaginos.

– Studien kommer att ta ungefär ett år och om allt går som planerat så leder den till CE-märkning för vår första tillämpning, bakteriell vaginos, säger Gedeas vd Annette Säfholm till Rapidus.

Det nya kapitalet ska också gå till att avsluta en annan studie som ska bevisa att produkten också fungerar för att behandla svampinfektioner i underlivet, en tillämpning som ligger lite längre bort i tiden. Samtidigt samlar Lundabolaget in data från mikrobiomanalyser av tidigare studier, som mäter produktens långsiktiga effekter och potential att förebygga infektioner.

Både befintliga och nya ägare går in med kapital. De nya investerarna namnges inte med mer än att det handlar om ”internationella privata finansiärer och family offices”. I våras tillfördes Gedea cirka 14 miljoner kronor i en nyemission, plus 3 miljoner från Vinnova.

– Vi kommer att genomföra ytterligare en nyemission för att avsluta den registreringsgrundande studien. Vi räknar med att våra befintliga ägare kommer att stå för finansieringen fram till produkten är redo för marknaden och partnerskap. Det blir antingen i slutet av 2024 eller början av 2025, säger Annette Säfholm.

Emiliano Strauss

Gedea Biotech och Annette Säfholm gästade Rapidus podd Lejonkulan tidigare i höst. Här kan ni lyssna på avsnittet:

Gedea Biotech tillförs 16,5 miljoner kronor i en övertecknad nyemission inför en klinisk studie som ska leda till bolagets första CE-märkning.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.

  • Upp och ned i life science-fabriken

    Försenade leveranser och en hastigt genomförd riktad nyemission är de senaste nyheterna från den skånska life science-fabriken. Två bolag med vitt skilda förutsättningar sänder ut pressmeddelanden.

  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Gedea får marknadsgodkännande i Europa

    Lundabolaget Gedea Biotechs antibiotikafria vaginaltablett får CE-märkning i Europa. Förhoppningen är att kunna börja sälja tabletterna på den europeiska marknaden under nästa år.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.