måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lejonkulan: Är infektioner i underlivet en miljardmarknad för Gedea?

|  ,

I dagens avsnitt av Lejonkulan gästas Janne Dahlqvist av Gedea Biotechs vd Annette Säfholm. Bolaget behöver 30 Mkr för att ta de sista stegen till marknaden.

Gedea utvecklar en antibiotikafri behandling mot infektioner i underlivet och utnämndes till Årets Rapidusföretag 2021. Produktens första tillämpning är bakteriell vaginos, där Gedea har kliniska studier i bagaget som visar på en behandlingsgrad i linje med antibiotika, men med en överlägsen säkerhetsprofil. Produkten, en vaginal tablett, har dessutom visat sig ha en förebyggande effekt. Men för att bli flygfärdigt behöver Gedea slutföra fler kliniska studier. 

– Vi ser att kapitalbehovet fram tills att vi kan sluta ett avtal med ett större läkemedelsföretag är ungefär 30 miljoner kronor, säger Annette Säfholm i Lejonkulan. 

Samtidigt håller bolaget på med en proof of concept-studie för tablettens andra tillämpning: Svampinfektioner i underlivet. Tanken är att först lansera produkten som en behandling mot bakteriell vaginos och senare lägga till svampinfektion som ett nytt användningsområde för samma produkt.

Totalt väntas behandlingar av infektioner i underlivet vara en global marknad med ett värde på mellan 10 och 15 miljarder kronor år 2027.

– Jag tror att vid slutpunkten för den här investeringen så är det sannolikt att det blir en exit på ett eller annat sätt för samtliga investerare. Antingen i form av ett licensavtal med ett läkemedelsbolag och kanske en notering, alternativt ett uppköp, säger Annette Säfholm. 

Hon tillägger att bolaget har friare i alla former, men att de vill avvakta mer klinisk data. Gedea bedömer att investeringen kommer att ge mellan 10 och 30 gångers avkastning. Vad tror du? 

Lyssna på avsnittet och hör ett samtal om den historiskt försummade marknaden för kvinnohälsa, om infektioner i underlivet, tabuer och Gedeas potential. Glöm inte att klicka på Följ!

I dagens avsnitt av Lejonkulan gästas Janne Dahlqvist av Gedea Biotechs vd Annette Säfholm. Bolaget behöver 30 Mkr för att ta de sista stegen till marknaden.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • I Love Lund i Lejonkulan

    I ett nytt avsnitt av Rapidus podd Lejonkulan får Jan Dahlqvist besök av investeringsbolaget I Love Lunds grundare Björn Englund. […]

  • Alixlabs i Lejonkulan

    I veckans avsnitt av Lejonkulan gästas Jan Dahlqvist av halvledarkrymparen Alixlabs vd och medgrundare Jonas Sundquist.  Som Rapidus tidigare rapporterat […]

  • Precise Biometrics i Lejonkulan

    Det är premiär för säsong 5 i Rapidus podd Lejonkulan med Jan Dahlqvist, som i dag gästas av Precise Biometrics vd Joakim Nydemark.

  • Gedea får marknadsgodkännande i Europa

    Lundabolaget Gedea Biotechs antibiotikafria vaginaltablett får CE-märkning i Europa. Förhoppningen är att kunna börja sälja tabletterna på den europeiska marknaden under nästa år.

  • Investeringar över bron – tänk på det här

    Den som letar riskkapital på andra sidan Öresund gör klokt i att förstå skillnaderna mellan Stockholm och Köpenhamn. Rapidus delägare Jan Dahlqvist delar ett par erfarenheter efter 25 år i riskkapitalbranschen på båda sidor.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.