måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sandberg Development gör klimatinvesteringar

|  
|  

Investeringsbolaget Sandberg Development förvärvar samtliga aktier i vattenteknikbolaget Swatab och lägger därmed till ytterligare ett helägt bolag i portföljen. Därutöver blir bolaget huvudägande i Clean Oil Technology genom en nyemission. Investeringarna har en sak gemensamt: Vatten.

Sandberg Development investerade i en minoritetspost på 25 procent i Swatab redan 2018 och förvärvar nu resterande aktier. Swatab har utvecklat en filterteknik som avjoniserar vatten och gör det möjligt att både städa och tvätta med enbart det specialbehandlade vattnet, helt utan tvätt- eller rengöringsmedel.


– Vatten och vattenrening är en utmaning både i Sverige och globalt, vilket går helt i linje med vår profilering. Vattenteknik är en röd tråd i flera av våra investeringar sedan jag kommit in i bolaget, säger Stefan Persson, som sedan i år är ny koncernchef efter en post som vd på Precise Biometrics.

Swatab blir det femte helägda dotterbolaget som ansluter till koncernen, övriga dotterbolag är Aimpoint, Granuldisk, Rescue och Gaim. Utöver dessa är Sandberg Development även största ägare med 39,5 procent i det börsnoterade läkemedelsbolaget Camurus i Lund. I gruppen ingår även Isec och innovationsbolagen Orbital Systems och Drupps som båda är inriktade på vatten.

I en annan affär injicerar Sandberg Development 10 miljoner kronor i COT, Clean Oil Technology, i utbyte mot 26,8 procent av aktierna. Här handlar det också om vatten. COT har en teknik som filtrerar hydraulikoljor från vatten på till exempel lyftkransarmar. Detta sparar olja och minskar spill i naturen. COT har ännu ingen försäljning, men har en prototyp som nu är patenterad, vilket triggade Sandberg till affären.

Omsättningen för Sandberg Development landade på 1,4 miljarder år 2021. Stefan Persson säger att bolaget inte påverkats nämnvärt av rådande konjunktur. Troligtvis kan det ha att göra med att klimat och miljöfrågan tas på allvar och att det idag i större utsträckning efterfrågas hållbara och klimatsmarta lösningar.

– Våra helägda dotterbolag har all time high i omsättning och på det stora hela har våra bolag gått otroligt bra, säger Stefan Persson.

Julia Eriksson

Investeringsbolaget Sandberg Development förvärvar samtliga aktier i vattenteknikbolaget Swatab och lägger därmed till ytterligare ett helägt bolag i portföljen. Därutöver […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Position Green förvärvar i tuff marknad

    Det Malmöbaserade klimatbolaget Position Green gör ett förvärv i Norge, trots skrinlagda expansionsplaner. – Det är teamet och tekniken vi köper, säger vd Daniel Gadd.