fredag 9 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

15 miljoner till kirurgisk symaskin

|  
|  

Suturion stänger första delen av sin nyemission och säkrar därmed 15 miljoner kronor i kapitaltillskott, vilket ska kompletteras med ytterligare fem miljoner. Lundabolaget har nyligen patenterat en egenutvecklad kirurgisk symaskin som inom kort ska utvärderas i en klinisk studie. 

– Vi har skickat in ansökan till Läkemedelsverket, vår förhoppning och plan är att börja med de första patienterna före årsskiftet, säger Suturions vd Paan Hermansson (till vänster i bilden). 

Totalt ska 38 patienter med planerade operationer sys i buken med Suturions symaskin vid Helsingborgs lasarett. Det rör sig främst om patienter med cancer eller inflammatorisk tarmsjukdom, IBD. Studierapporten förväntas vara klar i juni, för att sedan kunna lansera produkten mot slutet av 2023. 

Symaskinen, som tagits fram av bolagets grundare, kirurgen Gabriel Börner (till höger i bilden) och instrumentteknikern Mats Christensson, och ska användas för att stänga buken i två lager. Först är det bukhinnan som sys igen, därefter huden. 

Enligt bolaget gör tekniken att sömnaden – som i dag ofta utförs av AT- och ST-läkare under upplärning – blir snabbare, enklare och säkrare. I förlängningen ska tekniken innebära en kostnadsbesparing för vården, då komplikationerna efter bristfälliga sårförslutningar ska reduceras kraftigt. 

– Vi höjer kvalitén på suturlinjen, vilket gör att kirurgen med bättre samvete kan delegera uppgiften till en mindre erfaren kirurg, säger Paan Hermansson. 

Studieresultatet ska ligga till grund för en CE-märkning och ett FDA-godkännande. Planen är att lansera i Norden först, men om godkännandet kommer tidigare i USA kan planen kastas om. 

– Vi vill först och främst vara framgångsrika i Norden eftersom det är vår hemmamarknad. Här kommer vi att ha en egen säljstyrka och kan ha råd med misstag. Men sjukvården i USA är mer mottaglig och betalar mer för preventiv vård eftersom det är sjukhusen som betalar för komplikationerna till följd av dess ingrepp, säger Paan Hermansson.

Emiliano Strauss

Suturion stänger första delen av sin nyemission och säkrar därmed 15 miljoner kronor i kapitaltillskott, vilket ska kompletteras med ytterligare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Neo4J står vid ett vägskäl

    Bloomberg News har kallat noteringen en av årets mest hajpade nyintroduktioner. Men frågan är: kommer miljardbolaget Neo4J från Malmö att gasa mot börsen eller är det dags att dra i handbromsen?

  • Här är vi som minglade

    Onsdagens AW med Emil Eifrem drog en entusiastisk publik som minglade på Elite Plaza i centrala Malmö. Här är bilderna.

  • Unga entreprenörens hobbyprojekt: säljer kungens klocka

    Efter flera snabba tillväxtresor satsar serieentreprenören Simon Lexén nu på ett nytt affärsområde: samlarklockor. Målet är att bygga upp en verksamhet värd 100 miljoner kronor inom ett år.


  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Ännu mer pengar till Magle

    Magle Group i Malmö har ännu inte stängt den företrädesemission som inleddes i november. Nu vill bolaget plocka in ytterligare 26,6 miljoner i en riktad emission.