tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Stängda labb försenar Skindicator

|  
|  

Skindicator har kommit långt i produktutvecklingen av sitt plåster som ska upptäcka hudcancer. Men bolagets kliniska tester tvingas vänta på labben som ligger nere på grund av pandemin.

– Det vi gör nu är att verifiera ett antal forskningsresultat som förhoppningsvis ska publiceras i vetenskapliga tidskrifter framöver. Vi har en konceptlösning som vi tror fungerar och ett antal patentansökningar som vi väntar in svar på, säger Skindicators grundare Lennart Olsson.

Idén med plåstret är att det ska användas i stället för vävnadsprover och därmed avlasta vården. Bolaget har fokuserat på produktutveckling det senaste året, men för att komma vidare på riktigt så måste företaget komma in på labben.

– Vi har full förståelse för att de är stängda nu, men det gör att vi har svårt att komma vidare. Däremot har vi under den här tiden bättrat på förståelsen för hur mekanismerna kring det här plåstret fungerar och vad som händer i huden. Nu är vi på en plats där jag nästan vågar säga att vår produkt är helt färdigutvecklad, men vi måste få det verifierat med forskningsresultat, säger Lennart Olsson.

Skindicator har etiskt tillstånd att göra tester på patienter. Plåstret ska mäta metaboliter, avfallsprodukter från cancercellen som kan påvisa kemiska substanser som är signifikanta för just melanom och hudcancer. Genom att sättas på den plats på huden där cancer misstänks ska det kunna ge en indikation på om patienten har hudcancer. Ju mer maligna celler som personen har desto mer metaboliter ska synas på plåstret.

– Efter verifieringen, som vi tror blir positiv, kommer vi att gå ut med en kapitalanskaffning för den fortsatta verksamheten mot produktifiering, säger Lennart Olsson.

Julia Eriksson

Skindicator har kommit långt i produktutvecklingen av sitt plåster som ska upptäcka hudcancer. Men bolagets kliniska tester tvingas vänta på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.