lördag 23 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Epiluvac landar polsk order på 25 miljoner kronor

|  
|  

Lundabolaget Epiluvac, som utvecklar system för tillverkning av moderna halvledarmaterial, har fått en genombrottsorder på reaktorer till det polska forskningsinstitutet ITME. Ordervärdet är på runt 25 miljoner kronor – vilket är dubbelt så mycket som Epiluvac omsatte 2019. Men svenska exportregler kan hejda bolagets internationella expansion.

– Processen med en offentlig upphandling påbörjades redan förra året. Vi har haft fullt upp med alla handlingar och att översätta dem till polska. Detta är rena kickstarten och en bra plattform för vår vidare expansion, säger Epiluvacs styrelseordförande Rolf Elmér till Rapidus.

Epiluvac tillverkar reaktorer som i sin tur används i framställning av halvledarmaterial som kiselkarbid och galliumnitrid till elektriska kretsar med fokus på kraftelektronik för exempelvis elbilar eller strömomvandlare till solceller. Dessa nya material är snabbare, tål högre strömstyrkor och drar mindre energi.

Rolf Elmér blev ordförande i maj i år med uppdraget att skala upp bolagets verksamhet, särskilt internationellt. Men svenska exportregler kan bli ett hinder i konkurrensen.

– Tekniken kan användas både civilt och militärt, så när vi har kontakter internationellt måste vi få godkännande från Institutet för Strategiska Produkter, som ska kontrollera att det är civil användning det handlar om. Nu när vi diskuterar med en kund utanför EU visar sig handläggningstiden vara väldigt lång. Längre än för konkurrenter i Tyskland och Italien, vilket påverkar konkurrenskraften för ett litet svenskt exportbolag, säger Rolf Elmér.

I våras tog Epiluvac in tre miljoner kronor för att finansiera expansionen inför en större investeringsrunda. Den nya storordern hjälper till med finansieringen, men Rolf Elmér ser ändå att det behövs mer kapital inom kort.

– Det är god marginal på de här produkterna, men vi behöver mer kapital för att kunna bygga upp reaktorerna och testa dem i Sverige – det krävs både större lokaler och fler anställda. Den här ordern klarar vi med konsulter, men under nästa år vill vi anställa fem personer till, vi är bara fem som det är i dag. När Tesla började använda kiselkarbid så fick många andra också upp ögonen för moderna halvledare, säger han.

Niclas Lindstrand

Lundabolaget Epiluvac, som utvecklar system för tillverkning av moderna halvledarmaterial, har fått en genombrottsorder på reaktorer till det polska forskningsinstitutet […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.