torsdag 18 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Distributed Medical tecknar avtal med jätten Eizo

Distributed Medical planerar en storsatsning på den brittiska marknaden med sitt bildhanteringssystem för foton och video i vården. Bolaget har skrivit avtal med engelska delen av japanska storbolaget Eizo, som ska sköta försäljning och marknadsföring.

Distributed Medical har nu fått fäste i Norden med en stadig ökning sålda enheter. Nu har de valt Storbritannien som första marknad utanför Norden att satsa på. Valet föll på Eizo eftersom de redan jobbat med den nordiska delen under tre år, enligt Filip Strandqvist, Distributed Medicals medgrundare.

– I mitten av februari skrev vi under avtalet med den engelska delen av Eizo, ett globalt bolag säljer bildskärmar för olika användningsområden och har flera tusen anställda, säger han.

Eizo har säljorganisation, återförsäljare och en betydande marknadsnärvaro i Storbritannien, men vill öka sin försäljning av bildskärmar inom det kliniska området tillsammans med Distributed Medical, uppger Filip Strandqvist. Det kan exempelvis göras genom att addera intelligenta funktioner till bildskärmarna, något Distributed Medicals mjukvara kan göra. Bolagen har planerat för en stor gemensam marknadsintroduktion.

– Vår försäljning har hittills ökat. Detta räkenskapsår, som slutar i juni, omsätter vi nästan lika mycket på bara första halvåret som under hela förra året, säger han.

Förra räkenskapsåret, som alltså slutade juni 2019, omsatte bolaget 13,5 miljoner kronor med en vinst på 2,5 miljoner. Distributed Medicals produkt är baserad på mjukvara som kan samla in foto och videor från alla bildproducerande enheter inom vården, som exempelvis vid röntgen, operation eller endoskopiundersökning, med säker lagring och användning av bilderna enligt patientdatalagen. Ledtiderna för nya affärer är långa i branschen och nu råder osäkerhet kring hur kraftig inbromsningen till följd av coronapandemin blir.

– I nuvarande coronasituation bedrivs ingen upphandling i exempelvis Sverige så vår nya satsning är lite suboptimal, säger Filip Strandqvist, som tillsammans med medgrundaren Björn Lundmark är huvudägare i bolaget.

Elisabet Ottosson

Distributed Medical planerar en storsatsning på den brittiska marknaden med sitt bildhanteringssystem för foton och video i vården. Bolaget har skrivit avtal […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Femte generationen tar över Saturnus

    Sveriges största glöggproducent står inför sitt fjärde generationsskifte. Och den nya generationen kliver in med sensationell tillväxt i ryggen. Rapidus besökte ett mer än hundraårigt destilleri.

  • Klarabo växer i Skåne med bytesaffär

    Fastighetsbolaget Klarabo flyttar fram positionerna i Öresundsregionen i en bytesaffär med fastigheter för mer än 2 miljarder kronor. – Malmö är en bra ort att växa i, säger vd Andreas Morfiadakis.

  • Han gläds åt EU-beskedet

    Osäkerheten kring EU:s hållbarhetsrapportering har bromsat marknaden. Med nya regler på plats ser Position Green bättre förutsättningar för tillväxt efter ett turbulent år.

  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit.