fredag 22 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…och så försöker bolagen lösa kompetensbristen

IT-konsultbolagen har sedan en tid tillbaka konkurrerat om kompetensen i regionen. Rapidus färska rundringning visar att läget i stort är oförändrat – konkurrensen är om något ännu hårdare – men metoderna för att locka personal har utvecklats.

Malmöbaserade QGroup-koncernen sysselsätter 420 konsulter fördelade på kontoren i Sverige och fem andra länder. Bara i fjol anställdes runt 100 personer i koncernen, som siktar på minst lika många i år. Vd Jon Carvell menar att uppsökande metoder för att hitta personal numera är vardag. Och att det är lika svårt att hitta personal nu som för ett år sedan.

– Man måste ju vrida och vända på saker, och vända blicken inåt, det saknas ibland i IT-konsultbranschen. Det är en bransch som jobbar med ny, modern teknik men är fast i gamla strukturer. Man måste kunna svara på frågan: varför jobba hos oss? säger Jon Carvell, vd på QGroup.

Han menar att konsultbolagen i allt högre grad måste locka personal med karriärutveckling, som fortbildning och kompetensutveckling.

– Många är medvetna och tänker ”jag behöver en kontinuerlig utveckling”. Fortbildning är framtiden, lön är bara nu. Dagens anställningstrygghet ser ut så, om ens kompetens är attraktiv så är man säker. De personer som brinner för sitt kunnande och tar ansvar för sin egen utveckling blir dessutom mycket bra medarbetare och kollegor, säger Jon Carvell.

Malmöbaserade Jayways vd Philip Kron är inne på samma spår. De erbjuder till exempel 10-12 dagar om året för kompetensutveckling.

– Vi har märkt av att det är något som fler bolag börjat tänka på. Och det är delvis därför konkurrensen hårdnat, att fler börjat se detta som ett erbjudande till anställda. Det är ju kul att branschen blir bättre, men det har blivit svårare att hitta folk, säger han till Rapidus.

Cybercom Öresund – som sedan årsskiftet innefattar kontoren i Malmö och Lund – märker av viss lättnad bland konkurrensen. Andreas Dyrhed tog över som regionchef efter Fredrik Hellström i våras.

– Det är hård efterfrågan på folk fortfarande. Men det har blivit lite bättre för vår del, tycker jag. Där vi generellt har svårt att hitta duktigt folk är frontend, cloud, devops generellt och även inom test, säger Andreas Dyrhed till Rapidus.

Jonas Svensson är regionchef för Knowit Solutions och vd för Knowit Core i Malmö. Han uppger till Rapidus att det fortfarande är “jättesvårt” att hitta nya medarbetare.

– Vi har varit lyckosamma i ett antal projekt inhouse, det har hållit beläggningen uppe, men den lokala marknaden är lite svalare än vad den har varit. Många av våra konkurrenter har faktiskt haft en lite minskad beläggning, och vi har också kunnat plocka in några underkonsulter, säger han till Rapidus.

Malmöbaserade Additudes vd Sam Aston känner också av kompetensbristen – framförallt bland ingenjörer.

– Däremot är det inte så att man inte alls hittar folk. Det utexamineras nya hela tiden, men vi i regel letar efter mer erfarna, säger han till Rapidus.

Bland den kompetens som saknas nämns molntjänster flest gånger, men även mjukvaruutveckling, front- och backend, devops samt maskininlärning och AI. Den ökande e-handeln uppges vara en av de viktigaste anledningarna bakom behovet, utöver företags generella behov av digitalisering.

– E-handeln växer starkt och snabbt. Traditionella retailkedjor satsar väldigt hårt på e-handel och där saknas det ofta också specialkompetens på specifika domäner, säger Sam Aston.

Emily Binks
Felicia Frithiof
Emiliano Strauss

IT-konsultbolagen har sedan en tid tillbaka konkurrerat om kompetensen i regionen. Rapidus färska rundringning visar att läget i stort är […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.