fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Första stängningen för Sunstones nya fond

|  
|  

Köpenhamnsbaserade riskkapitalbolaget Sunstone Capital har genomfört en första stängning i sin fjärde life science-fond på 80 miljoner euro. Målet är att ha en första investering på plats innan sommaren och växa med minst 40 miljoner euro till.

– Vi har planer på att bli mer aktiva i Sverige och målsättningen är att resa en del kapital där. Det är hela Sverige vi tittar på men Skåne är såklart en viktig grogrund för oss med många forskningsbolag och även bra förutsättningar för att ta akademisk forskning till marknaden, säger Peter Benson, tidigare managing partner som nu blir ordförande på Sunstone Capital.

Riskkapitalbolagets förra life science-fond investerade i totalt elva bolag, däribland Prexton Therapeutics som förra året såldes till Lundbeck i en affär värd runt 900 miljoner euro totalt.

Sunstones totala portfölj beräknas i dag ha ett värde på runt 9 miljarder kronor varav minst 5 miljarder finns i life science-sektorn och resten i teknikbolag. I Skåne handlar det om bolag som Alligator Bioscience, Cantargia och Ascelia Pharma som siktar på en börsnotering i år.

Men även om Öresund fortsätter vara en högintressant region för Sunstone är förhoppningen nu att sprida ut både investeringar och investerare över hela kontinenten.

– Vi har fond för fond vuxit från att fokusera på Danmark till Norden, till Nordeuropa och nu breddar vi oss till att omfatta hela Europa, säger Peter Benson till Rapidus.

Hittills har Sunstones befintliga investerare gått in i den nya fonden, nämligen delägarna, Vækstfonden, Dansk Vækstkapital och Den europæiske investeringsfond. Efter stängningen på 80 miljoner euro fick de in ytterligare 13 miljoner från en ny investerare och till år 2020 hoppas de ha fått in minst 120 miljoner euro sammanlagt.

– Precis som med tidigare fonder kommer vi investera i runt tolv bolag, troligtvis blir det några i Öresundsregionen. Vi har en pipeline med en handfull bolag som vi tittar på nu och siktar på en första investering innan sommaren, säger Peter Benson.

Emiliano Strauss

Köpenhamnsbaserade riskkapitalbolaget Sunstone Capital har genomfört en första stängning i sin fjärde life science-fond på 80 miljoner euro. Målet är […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.

  • Upp och ned i life science-fabriken

    Försenade leveranser och en hastigt genomförd riktad nyemission är de senaste nyheterna från den skånska life science-fabriken. Två bolag med vitt skilda förutsättningar sänder ut pressmeddelanden.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.

  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.

  • Life science-bolag på reträtt från börsen

    Flera av Lunds life science-bolag verkar släppa hoppet om att börsen ska vara en plats för att locka riskkapital. Rapidus noterar nio avhopp från börsen under 2025. Prostalund, med huvudägaren Mats Alyhr, är det senaste exemplet.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • ”Vissa borde inte ha kommit till börsen”

    I noteringsyran för ett par år sedan släpptes förhoppningsbolag som inte var redo in på listorna – och life science-sektorn är överrepresenterad. Det menar Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton.