måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skåne i siktet för Monterros nya fond

Investmentbolaget Monterro, med flera skånska portföljbolag, har nyligen stängt sin tredje fond. Totalt har bolaget numera 4,3 miljarder kronor att investera varav en del hamnar i Skåne.

– Vi kommer göra en till två investeringar i år från den nya fonden. Med tanke på att vi är rätt aktiva i Skåne så är det inte osannolikt att det blir något där nere, säger Thomas Bill, managing partner på Monterro, till Rapidus.

Den nya fonden landade på 2,5 miljarder kronor och är brukbar i tio år. Fyra år ges för nya investeringar och sedermera sex för försäljning.

– Det blir någonting i Skåne de närmaste fyra åren. Det är i Malmö och Lund som det är mest aktivitet, och Köpenhamn. Det finns väldigt många duktiga entreprenörer i regionen. Man bygger långsiktigt på ett sätt som vi gillar, man satsar på lönsamhet inte bara ”cash burn”, säger Thomas Bill.

Av Monterros totalt nio portföljbolag har fyra huvudkontor i Skåne, varav ett gått till börsen. Det handlar om Lundabaserade Lime, som utvecklar mjukvara för att hantera kundrelationer.

– Vi bygger våra bolag för att de ska vara börsfähiga, när man börjar komma upp i en viss storlek så börjar vi utveckla bolagen så att det blir börsfähiga. Resan med Lime har gett mersmak, kul också att få ytterligare ett noterat Skånebolag, säger Thomas Bill.

Bland Monterros skånska innehav märks Malmöbaserade Hypergene, Mashie i Malmö och Grade. På andra sidan sundet finns Köpenhamnsbaserade Outpost24, som sysslar med IT-säkerhet och som även har kontor i Blekinge.

I portföljen finns även Stockholmsbaserade Palette som automatiserar finansiella processer och har utvecklingskontor i Malmö. Utöver Monterros nio portföljbolag har åtta tilläggsförvärv gjorts sedan start. Rapidus rapporterade bland annat om Mashie som köpte Göteborgsbaserade Foodit i fjol.

Emily Binks

Investmentbolaget Monterro, med flera skånska portföljbolag, har nyligen stängt sin tredje fond. Totalt har bolaget numera 4,3 miljarder kronor att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.