tisdag 2 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöbolag reser kapital och öppnar kontor i Norge

Miljöteknikbolaget Enjay tar in ytterligare tre miljoner från affärsängeln Peter Enberg, tidigare vd för Kung Markatta, och värvar Mårten Öbrink som ordförande. Malmöbolaget ska öppna kontor i Norge till hösten och har fått en order från Vasakronan som ska installera bolagets anläggning, som renar luft och tar tillvara på energi.

– Vi har fått beställning på Texas Longhorn på Triangeln, säger vd Jesper Wirén till Rapidus.

Från start testades bolagets anläggning på Burger King i Bulltofta i Malmö. Nu har snabbmatskedjans restauranger i Eslöv och Trelleborg beställt varsin anläggning. Om allt går enligt plan ska en anläggning även installeras på Knutpunktens mattorg i Helsingborg.

– Det är inte 100 procent att det blir av, vi har inte fått en order. Men konsulten har ritat in anläggningen, säger Jesper Wirén.

Enjays patenterade produkt Lepido är en kombinerad luftvärmepump och frånluftsenhet som klarar den aggressiva miljön i restaurangventilation med fett, sot och fukt. Fettet och sotet hamnar på en särskild del av utrustningen varifrån det spolas bort med upphettat kondensvatten en gång om dagen. I värmepumpen värms vattnet upp och skickas in i fastighetens system.

Nu kan Lepido även skicka tillbaka kylt vatten till ac-anläggningar i fastigheten. Anläggningarna tillverkas i Eslöv med kapacitet för 200 om året.

Till hösten öppnar Enjay, som sitter på Minc, ett kontor i Oslo.

– Vi har redan anställt en norsk kille och han börjar i september, anledningen är att Norge är likt den svenska marknaden med skillnaden att de har närmare till beslut, säger Jesper Wirén.

Innan året är slut hoppas Enjay på att växa till tio anställda – från dagens sju – och nästa år ligger siktet på att bli 36 totalt varav fem i Norge. Bolaget har börjat fokusera att sälja till elbolag, där pågår diskussioner med aktörer i Sverige, Frankrike och USA.

– Det är inför den uppskalningen som vi startar en a-runda i oktober, och det är därför vi tar in Mårten Öbrink som har erfarenhet av detta, säger Jesper Wirén.

Grundarna Jesper Wirén och Nils Lekeberg är majoritetsägare. Delägare Bengt-Göran Karlsson är också en av grundarna.

Emily Binks

Miljöteknikbolaget Enjay tar in ytterligare tre miljoner från affärsängeln Peter Enberg, tidigare vd för Kung Markatta, och värvar Mårten Öbrink […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Volkswagen väljer Lund för expansion

    Fordonsindustrin har i tysthet tagit Lund i besittning. Volvo har cirka 400 anställda i staden, Bosch närmar sig 200 – och nu har Volkswagen gått in ett bolag som från början var en lundensisk startup.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Exportfinansiering som håller för okrossbart glas

    Efterfrågan på pansarglas stiger i takt med upprustningen av militär och polis. Det märks hos Hammerglass i skånska Förslöv. Med stöd från EKN kan bolaget växa snabbt och säkert på nya marknader som Australien och Nordamerika.

  • Thule drar ned mål – aktien steg

    Friluftsbolaget Thule drar ned sitt finansiella mål. Det framkom i ett pressmeddelande på onsdagkvällen. På tiden, tyckte aktiemarknaden som inte tagit det tidigare målet på allvar.

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.