måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

”Det är tuffare att ta in kapital idag”

De senaste åren har Öresundsbolag strömmat till de svenska handelsplatserna men nu verkar trenden ha normaliserats, visar Rapidus rundringning. Enligt Västra Hamnen Corporate Finance och Sedermera Fondkommission ställer investerare nu högre krav på bolagen som vill listas.

Rapidus genomgång visar att noteringstakten avtog något ifjol. Sammanlagt gick 18 nya Öresundsbolag till börsen 2017 – däribland Terranet, Acconeer och BoneSupport – vilket kan jämföras med 21 stycken 2016. Största resningarna stod Boozt och Trianon för, som tog in 400 respektive 300 miljoner kronor.

– Generellt sett är det tuffare att ta in kapital i dag. Även om det fortfarande går att kapitalisera bra case så är marknaden och investerarna lite mer kräsna nu. Men jag tycker bara det är sunt, med bra företag som noteras är det lättare för marknaden att bibehålla förtroendet från investerarna, säger Fredrik Rahl, verksamhetschef på Sedermera Fondkommission.

Utöver bolagstransaktioner, som börsnoteringar och emissioner, erbjuder Sedermera även löpande finansiella tjänster. Och efter de senaste årens noteringsboom finns det nu många bolag som exempelvis behöver fylla kassan. I regionen har Sedermera bistått bolag som Alteco, Quickcool och ProstaLund vid företrädesemissioner.

Men trots att kraven från investerare i bolag som vill notera sig ökar så har Fredrik Rahl inte märkt någon avmattning i företagens intresse att notera sig.

– Vi har ett stort inflöde på både danska och svenska tillväxtbolag som är intresserade av publik kapitalanskaffning och notering, säger Fredrik Rahl.

Detsamma gäller hos konkurrenten Västra Hamnen Corporate Finance, där vd Oscar Ahlgren vittnar om ”noteringsvågens andra vända” med bolag som noterats de senaste åren och nu vill genomföra nyemissioner. I år har de till exempel hjälpt Respiratorius, Sertech och Nilsson Special Vehicles vid kapitalanskaffning.

För närvarande arbetar Västra Hamnen Corporate Finance med Chemotechs pågående nyemission. De håller även på att ta ett bolag till Nasdaq First North Copenhagen, som ska resa 75 miljoner danska kronor. Vilket bolag det handlar om uppger vd Oscar Ahlgren inte.

Även Västra Hamnen Corporate Finance har märkt av de skärpta kraven från investerare.

– Vi ser en normalisering efter några väldigt starka år. Börsfönstret är fortfarande öppet men håller på att stängas, investerarna är mer selektiva och vill gärna ha utvecklade bolag med större mognad. Så vi ger nu oftare rekommendationen att vänta, säger Oscar Ahlgren.

Emiliano Strauss

De senaste åren har Öresundsbolag strömmat till de svenska handelsplatserna men nu verkar trenden ha normaliserats, visar Rapidus rundringning. Enligt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Kvinnliga investerare krokar arm med Small Cap Partners

    Nätverket Femown vill inspirera kvinnor att investera mera. Nu har ett gäng medlemmar bildat ett gemensamt bolag och gjort sin första investering.

  • Small Cap Partners köper Osby-bolag

    I sitt sjätte investeringsbolag har Small Cap Partners släppt fokus på golvbranschen. Men kapital att spendera har blivit mindre, och då blir förvärven färre, berättar Jonas Forsvall för Rapidus.

  • Filippa K blir del av Mellby Gård

    Herrkonfektionskedjan Oscar Jacobson, som helägs av Malmöbaserade Mellby Gård, köper damkonfektionsbolaget Filippa K. – Det var dags för ett nytt steg, säger Mellby Gårds vice vd Sven Knutsson.

  • Cellavision rapportvinnare

    Aktiemarknaden jublade över Cellavisions rapport efter en fyraårig utförslöpa. Fler skånska börsbolag kom med sina kvartalssiffror på tisdagen, med blandade reaktioner för till exempel Thule.

  • Elva11 får ny storägare

    Konsultbolaget Elva11, med grundaren och vd Jim Roslund i spetsen, säkrar 20 miljoner kronor i en investering från ett Dubaibaserat investmentbolag som blir ny storägare och även tar en styrelseplats.

  • Iconovo skär ned

    Inhalatorföretaget Iconovo i Lund säger upp 40 procent av personalen. Samtidigt aviseras en nyemission. – Det är tuffa tider, vi måste fokusera och prioritera, säger vd Johan Wäborg.

  • FX International gungar på valutamarknaden

    Donald Trumps utspel skapar inte bara börskoas, utan även kraftiga svängningar i valutakurserna. Valutahandelsbolaget FX International i Malmö har de senaste dagarna upplevt kraftiga kast i sin aktie.

  • Blandat utfall när teknikbolag fyller på kassan

    Två av regionens teknikbolag har stängt finansieringsrundor i 50-miljonersklassen. Men där Acconeers nyemission var fulltecknad på förhand fick Obducat nöja sig med betydligt mindre.

  • Wesports fyller på kassan

    Bara några dagar efter att Rapidus berättat om vd-bytet i Malmöbaserade Wesports kommer nästa nyhet. Bolaget fyller på kassan med 130 Mkr genom en företrädesemission. Så mycket värderas bolaget till.