fredag 26 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Dansk vd tar över Touchize – som landar kunden DanDomain

Malmöbaserade Touchize – före detta Shoplogiq – öppnar nytt kontor i Köpenhamn, rekryterar en dansk vd och sluter ett avtal med danska e-handelsplattformen DanDomain. Detta efter att under våren ha tagit in två miljoner kronor från befintliga ägare.

Touchizes mjukvara riktar sig mot e-handelsföretag. Med mjukvaran kan företagen anpassa sitt mobila användargränssnitt, som är kopplat till e-handelsplatsens tekniska plattform och produktdatabas. En rad funktioner ingår – som dra-och-släppfunktioner eller en ständigt närvarande kundvagn – som inspirerats av fysiska affärer.

– Det är ju ofta logistiker som ligger bakom webbshoparna och de tänker inte som retailers, utan som logistiker. Varför ligger till exempel kundvagnen alltid på en egen sida? Det är ungefär som om en vanlig affär hade satt svarta lock på sina kundvagnar, det är orimligt, säger produktchef och medgrundare Stefan Mumm.

Under våren reste bolaget två miljoner kronor från befintliga ägare för att marknadsföra mjukvaran och realisera pilottester hos en handfull av den danska DanDomains e-handelsbutiker. Tidigare har bolaget testat programmet hos svenska e-handelsbolag, såsom Nettotobak och Johan i Hallen. Men testerna är nu avklarade och Touchizes mjukvara ska integreras i DanDomains plattform där den erbjuds till 3.000 kunder.

För att leda den internationella expansionen har nya vd:n Jesper Deleuran rekryterats, med bakgrund inom IT-säkerhet och mobilteknik.

– Detta kommer bli en internationell standard om vi gör det rätt. Så Danmark och DanDomain är bara första steget i vår globala expansion, och vi hoppas kunna ta nästa steg innan sommaren, säger Jesper Deleuran.

DanDomain grundades 1999 och ingår i dag i belgiska Combell-koncernen. Deras plattform WebShop8 huserar över 3.000 danska e-handelsbutiker. DanDomain tillhandahåller domäner, hemsidor samt en egen lösning för e-handelsbutiker.

Touchizes omsättning låg 2017 på en bra bit under miljonen och bolaget sysselsätter sex personer. Bland delägarna finns, förutom grundarna Stefan Mumm och Tom Gajdos, e-handelsinvestmentbolaget Wellstreet och Intentiaveteranen Roland Persson.

Emiliano Strauss

Malmöbaserade Touchize – före detta Shoplogiq – öppnar nytt kontor i Köpenhamn, rekryterar en dansk vd och sluter ett avtal […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.