torsdag 30 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sensatives teknik används i Googles virtuella assistent

Sensatives mjukvarusystem Yggio, som kopplar ihop sensorer och uppkopplade prylar från olika tillverkare, implementeras i Google Assistant. Lundabolaget utvecklar också millimetertunna sensorer som exempelvis kan känna av om ett fönster är öppet eller stängt.

– Sensorerna kommer marknadsföras som en produkt till Google Home. Yggio är en godkänd app till Google Assistant, säger medgrundare Fredrik Westman till Rapidus.

Google Home-högtalaren är ihopkopplad med den röststyrda appen Google Assistant. Systemet kan aktivera sensorer och tjänster i Yggio genom röststyrning, till exempel styra musikuppspelning, dimma ljus, svara på frågor och kontrollera värmen inomhus.

Två nya användningsområden för Sensatives sensorer lanseras i år. Den första känner av vattennivån i områden nära exempelvis diskmaskiner och i våtrum. Vid 0,2 milliliter vatten larmar sensorn en app, på så vis kan vattenläckor upptäckas i god tid. Den andra mäter temperatur och känner av ljus, och kan kopplas ihop med element, ventilationssystem, värmesystem, lampor och rullgardiner.

Sedan tidigare säljs sensorerna i USA, bland annat via Amazon, och i Europa. I Sverige säljs de bland annat via återförsäljarna Clas Ohlson.

Ifjol tog Sensative över Mapcis lokaler om 600 kvadratmeter på Mobile Heights. Planen är att hyra ut ytan till bolag och skapa ett center för utveckling av uppkopplade prylar och tillhörande mjukvara.

Omsättningen för 2017 räknar medgrundare Fredrik Westman kommer öka till mellan 12 och 14 miljoner kronor, jämfört med 7 miljoner 2016.

Fredrik Westman och Anders Hedberg grundade Sensative 2013 och äger bolaget tillsammans med Mats Pettersson och anställda.

Emily Binks

Sensatives mjukvarusystem Yggio, som kopplar ihop sensorer och uppkopplade prylar från olika tillverkare, implementeras i Google Assistant. Lundabolaget utvecklar också millimetertunna […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabella Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen. 

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.