tisdag 23 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sensatives teknik används i Googles virtuella assistent

Sensatives mjukvarusystem Yggio, som kopplar ihop sensorer och uppkopplade prylar från olika tillverkare, implementeras i Google Assistant. Lundabolaget utvecklar också millimetertunna sensorer som exempelvis kan känna av om ett fönster är öppet eller stängt.

– Sensorerna kommer marknadsföras som en produkt till Google Home. Yggio är en godkänd app till Google Assistant, säger medgrundare Fredrik Westman till Rapidus.

Google Home-högtalaren är ihopkopplad med den röststyrda appen Google Assistant. Systemet kan aktivera sensorer och tjänster i Yggio genom röststyrning, till exempel styra musikuppspelning, dimma ljus, svara på frågor och kontrollera värmen inomhus.

Två nya användningsområden för Sensatives sensorer lanseras i år. Den första känner av vattennivån i områden nära exempelvis diskmaskiner och i våtrum. Vid 0,2 milliliter vatten larmar sensorn en app, på så vis kan vattenläckor upptäckas i god tid. Den andra mäter temperatur och känner av ljus, och kan kopplas ihop med element, ventilationssystem, värmesystem, lampor och rullgardiner.

Sedan tidigare säljs sensorerna i USA, bland annat via Amazon, och i Europa. I Sverige säljs de bland annat via återförsäljarna Clas Ohlson.

Ifjol tog Sensative över Mapcis lokaler om 600 kvadratmeter på Mobile Heights. Planen är att hyra ut ytan till bolag och skapa ett center för utveckling av uppkopplade prylar och tillhörande mjukvara.

Omsättningen för 2017 räknar medgrundare Fredrik Westman kommer öka till mellan 12 och 14 miljoner kronor, jämfört med 7 miljoner 2016.

Fredrik Westman och Anders Hedberg grundade Sensative 2013 och äger bolaget tillsammans med Mats Pettersson och anställda.

Emily Binks

Sensatives mjukvarusystem Yggio, som kopplar ihop sensorer och uppkopplade prylar från olika tillverkare, implementeras i Google Assistant. Lundabolaget utvecklar också millimetertunna […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.