torsdag 10 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöbaserad hälsoapp tar in nytt kapital

Health Guide IRL, Malmöbolaget bakom Twiik har sedan köpet av Shapelink tidigare i år tagit in nära fyra miljoner kronor. Med kapitalökningen tar Djäkne Startup Studio en större ägarandel. Samtidigt har Health Guide IRL dubblat arbetsstyrkan.

Kapitalet togs in via två emissionsrundor, en större under våren och en mindre under hösten. Bolaget har sedan i vintras gått från tre till sex anställda, plus konsulter. I och med köpet av Stockholmsbaserade träningsappen Shapelink, med bland annat Djäkne Startup Studio i ägarlistan, har de fått ett kontorsfönster i Stockholm.

– Shapelink hade en av marknadens starkaste digitala coaching-verktyg, något som vi planerat utveckla som ett led i att bli en komplett plattform för friskvård, säger Anders Gran, vd för Health Guide IRL, om uppköpet.

I samband med affären kom Djäkne Startup Studio in som ny delägare. Efter emissionen tillhör de även skaran av storägare i Health Guide IRL, tillsammans med grundarna Johan Axelsson och Christer Månsson, tidigare vd på klusterorganisationen Media Evolution. Djäkne Startup Studio investerade nyligen i Malmöbolaget Studybee och hade tidigt ägarandelar i numera Bonnierägda HittaHem och Mobenga, som köptes upp av Playtech.

Twiik vänder sig till privatpersoner och företag med skräddarsydda träningsprogram. Nu fokuserar Malmöbolaget på utvecklingen av den nya, gemensamma, hälso- och träningsappen. Men Anders Gran utesluter inte en ny emissionsrunda.

– Vi överväger att ta in mer pengar för att öka tillväxttakten. Samtidigt börjar vi nu få intäkter på ett annat sätt, säger han till Rapidus.

Den nya appen lanseras i slutet av oktober, med den kan gymkedjor skapa digitala versioner av sina medlemmars träningsprogram. Redan nu har bolaget ett tiotal sådana kunder runtom i Sverige. Bland övriga kunder syns Skanska, Telavox och Sparbanken Syd.

Ifjol landade nettoomsättningen för Health Guide IRL på omkring 83.000 kronor och resultatet efter finansiella poster på – 1,3 miljoner kronor.

Felicia Frithiof

Health Guide IRL, Malmöbolaget bakom Twiik har sedan köpet av Shapelink tidigare i år tagit in nära fyra miljoner kronor. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Tung uppbackning för Ideonbolag

    Ideonbolaget Spec-Imaging backas av tunga investerare. Nu gör bolaget en nyemission för att vidareutveckla sin teknik kring mätning av vattenföroreningar. Så här mycket tog de in och så långt räcker pengarna.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.