fredag 4 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bildanalys från Helsingborg testas på fler cancertyper

Helsingborgsbaserade Spectronic Medical håller på att rulla ut sin självlärande mjukvara för medicinsk bildanalys på den europeiska marknaden. Den används för att optimera stråldosen vid behandling av prostatacancer. Parallellt testar bolaget motsvarande teknik vid cancer i hjärnan, halsregionen samt det kvinnliga bäckenet.

Spectronic Medicals mjukvara använder artificiell intelligens för att analysera bilder av tumörerna tagna vid en magnetkameraundersökning. Tekniken ökar strålningens precision jämfört med vad som är möjligt när konventionella datortomografibilder används som underlag för att bestämma stråldos. Därmed kan närliggande organ skonas och behandlingen individanpassas.

Bolagets teknik för prostatacancer används nu på ett flertal sjukhus i Europa – bland annat på Skånes universitetssjukhus där 60 patienter ingår i en sista studie innan tekniken enligt sjukhusets planer ska börja användas rutinmässigt. Tekniken testas också på sjukhus USA i väntan på FDA-godkännande.

– Vi är inne i ett expansivt skede och håller på att bygga upp bolagets säljorganisation för Europa och USA. Samtidigt fortsätter vi vidareutveckla mjukvaran för stråldosplanering vid cancer på andra ställen i kroppen, säger vd Carl Siversson till Rapidus.

Spectronic Medical sysselsätter tio personer.  Bolaget grundades 2012 som ett dotterbolag till familjeföretaget Spectronic.

Elisabet Ottosson

Helsingborgsbaserade Spectronic Medical håller på att rulla ut sin självlärande mjukvara för medicinsk bildanalys på den europeiska marknaden. Den används […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.