tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Holländsk IT-koncern växlar upp i Malmö

|  , ,
|  

Sedan IT-säkerhetsbolaget Coresec Systems blev en del av holländska SecureLink i somras har personalstyrkan växt till 120 medarbetare och Malmökontoret blivit center för koncernens dygnet runt-tjänster.

IT-säkerhetsbolaget har sitt huvudkontor i Malmö och utvecklar vare sig hård- eller mjukvara, utan är återförsäljare av system.

– Vi ser till att kunden köper rätt saker, installerar dem i kundens miljö, och hjälper till med uppdateringar. Vi kan också övervaka systemen 24 timmar om dygnet för att se att de fungerar, och analysera all trafik för att hitta eventuella attacker, säger operative chefen Johan Andersson till Rapidus.

Kunderna finns inom olika branscher och myndigheter, till exempel inom bank- och finanssektorn, detaljhandeln och företag som sysslar med molntjänster.

De senaste åren har medfört flera kostymbyten. Länge var verksamheten del av Malmöbaserade IT-bolaget AddPro. Men 2014 såldes AddPro till en tysk kapitalfond – för att bara några månader sedan delas i två delar. Säkerhetsverksamheten förblev i tysk ägo, och fick namnet Coresec Systems.

Coresec Systems hann på ett och ett halvt år köpa på sig tre konkurrerande IT-säkerhetsbolag, Svenska ISecure, norska Gateway Security och holländska WeSecure, innan bolaget själv blev uppköpt av en holländsk konkurrent, SecureLink, sommaren 2016.

Ett halvår senare har ett nytt datasäkerhetscenter som servar hela koncernen dygnet runt tillkommit vid Malmökontoret. Ett tiotal nya medarbetare har anställts, som kan få sällskap av ytterligare 25 innan året är slut. I dagsläget arbetar 120 personer vid Malmökontoret.

Johan Andersson, tidigare vd på Coresec, är numera operativ chef för hela SecureLink-koncernen.

Under hösten har ytterligare två bolag infogats i SecureLink: brittiska Nebulas och tyska IT-Cube. Tillväxten i branschen triggas av återkommande larm i medierna om hackerattacker mot företag och myndigheter. I våras klubbades dessutom om ett nytt EU-direktiv som höjer kraven på företags IT-säkerhet.

– Enligt en prognos kommer det år 2020 att saknas en och en halv miljon IT-säkerhetsexperter globalt, säger Johan Andersson.

Elin Andersson Rosenstock

Sedan IT-säkerhetsbolaget Coresec Systems blev en del av holländska SecureLink i somras har personalstyrkan växt till 120 medarbetare och Malmökontoret […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.