måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Jayway dubblar i USA

Jayway placerar sin försäljningschef Per Sigurdson i Silicon Valley. Manövern är en del i den Malmöbaserade IT-konsultkoncernens hårdsatsning i USA, där personalstyrkan enligt planen ska dubblas under 2017.

Jayway etablerade sig i Kalifornien 2014 och har växt till en omsättning i USA på runt 20 miljoner kronor. Bland annat har bolaget fått uppdrag för en amerikansk detaljhandelsjätte. Per Sigurdson drar en parallell till verksamheten på hemmaplan, där Ikea är största kunden. Under 2017 räknar han med att personalstyrkan i Silicon Valley ökar från 12 till cirka 25 anställda.

Etableringen i USA skedde ursprungligen på uppmaning av dåvarande storkunden Sony Mobile. Men i dag har Jayway släppt telekomsektorn nästan helt och hållet.

– Vi har bara en handfull konsulter kvar på Sony. Men digitaliseringen gör att alla bolag blir IT-bolag i någon form och vi har aldrig sett så stor efterfråga som det är nu. I USA är det helt tokigt, säger Per Sigurdson till Rapidus.

Påverkas ni av att Trump blivit president?

– Nej, vi tror inte det kommer få någon specifikt negativt påverkan kortsiktigt.

Totalt har Jayway i dag 170 anställda, varav det stora flertalet i Malmö. Bolaget arbetar allt mindre med uthyrning av konsulter och allt mer med större, sammanhängande projekt – exempelvis med teknikutveckling för Gleerups digitala läromedel. Jayway har även filialer i Stockholm, Köpenhamn och Holland.

Philip Kron, som varit chef för Jayway i Danmark, tog nyligen över som koncernchef efter storägaren Mats Weidmar. Tillsammans med Thomas Dagsberg äger Mats Weidmar fortfarande en majoritet av koncernen, som omsatte 165 miljoner kronor under 2016.

Erik Olausson

Jayway placerar sin försäljningschef Per Sigurdson i Silicon Valley. Manövern är en del i den Malmöbaserade IT-konsultkoncernens hårdsatsning i USA, […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.