fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mats Lindoff startar nytt mjukvarbolag i Lund

Nybildade Boltmate på Ideon ska utveckla mjukvara som håller koll på uppkopplade bultar. Lundabolaget Strain Labs utvecklar sedan tidigare smarta bultar som kan tala om huruvida de är åtskruvade eller inte. Nu har bolagen ingått ett samarbetsavtal där Boltmate står för mjukvaran.

– Vi har gjort ett samarbetsavtal med Strain Labs där Boltmate är tjänsten som håller reda på bultarna. Vi ska nu kommersialisera den här tjänsten, säger Boltmates vd Mats Lindoff till Rapidus.

Lundabolaget Combain är moderbolag till Boltmate, ett företag som Mats Lindoff sedan tidigare är delägare i. Combain sysslar med positionering av uppkopplade föremål såväl inomhus som utomhus.

Strain Labs grundare Matts Lilja har även tillsammans med familjeägda Söderbergföretagen utvecklat sensorer för smarta vägmärken. Det har resulterat i bolaget Blink Services som ägs av Söderbergsföretagen, dotterbolaget Blinkfyrars vd Jonas Forsberg och Matts Lilja.

Mats Lindoff är förutom ovanstående engagemang även delägare i Hoodinn samt har varit styrelseordförande för Ideon AB.

Emily Binks

Nybildade Boltmate på Ideon ska utveckla mjukvara som håller koll på uppkopplade bultar. Lundabolaget Strain Labs utvecklar sedan tidigare smarta […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer. 

  • Safeture-profil släpper skådespelar-AI

    Andreas Rodmans nya bolag Lingotion lanserar sin första kommersiella produkt för spelutvecklare: AI som får karaktärer att agera självständigt och mer trovärdigt än i dagens dataspel.

  • Grillen tänds i Köpenhamn

    Imorgon drar startup-mässan Tech Bbq igång. Nu väntar två dagars högintensivt minglande för entreprenörer och investerare — och det sydsvenska intresset är stort.