tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånsk fästingdödare når butikshyllan

Medicinteknikföretaget Sanopharmas egenutvecklade anti-fästingprodukt Antick ska börja säljas i Apoteket AB:s samtliga cirka 400 butiker under sommarhalvåret 2017, och på dess sajt redan från mars.

Produkten är sedan förra året tillgänglig på nätet – genom Apotea – men nu ökar alltså tillgängligheten avsevärt. Antick kommer även att listas på Apoteksgruppen där den blir valfri för varje apotek att ta in.

Till en början sålde Sanopharma en licensierad, snarlik fästingdödarare som går under namnet Atix, men sedan förra året fokuserar de helt på sin egen teknik. Båda varianterna fryser in fästingen, men Antick kapslar dessutom in fästingen så att den inte går att missa.

Sanopharma, som har sin verksamhet på Ideon i Lund, startades och drivs av bröderna Gustav och Fredrik Andersch, som båda har en bakgrund från stora läkemedelsbolag.

– Förra året var ett magert och tappat år för oss, så vi hoppas att det ska ta fart nu, säger Gustav Andersch.

Han uppger att ytterligare en egenutvecklad produkt kommer att lanseras under 2017 men är i nuläget förtegen om dess innehåll förutom att det handlar om infektionsprevention.

Magnus Erlandsson

Medicinteknikföretaget Sanopharmas egenutvecklade anti-fästingprodukt Antick ska börja säljas i Apoteket AB:s samtliga cirka 400 butiker under sommarhalvåret 2017, och på dess […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.